Ich vyplatenie zdržuje aj mierna zima, od ktorej závisí preloženie vzácneho močiara.
KOŠICE. V roku 2008 si oblasť vytypovala spoločnosť Krásna pri jazere, ktorá sa rozhodla pripraviť tam novú lokalitu na bývanie v rodinných domoch. Po zmene územného plánu sa postupne pustila do realizácie.
Medzi Ukrajinskou ulicou a štrkoviskom už existuje 84 pripravených stavebných pozemkov. Bližšie pri hlavnom ťahu vzniknú ďalšie spolu s nákupným centrom.
Problém je s treťou časťou, ktorá je blízko močiara. Tam majú podľa plánu tiež stáť rodinné domy.
Mokraď síce nie je oficiálne chránená, ale žijú v nej vzácne živočíchy. Napríklad kačice, chriaštele, potápky, bučiačiky, trsteniariky, ale aj žaby, mloky, užovky a bezstavovce.
Močiar prenesú v zime
„Podmienkou ochranárov bolo, aby bola mokraď prenesená do oblasti juhozápadného brehu štrkoviska. Orgán štátnej vodnej správy vydal povolenie na zasypanie časti vodnej plochy za účelom vytvorenia vhodného podložia pre premiestnenú mokraď,“ vraví Elena Rezníková zo štátnej vodnej správy Obvodného úradu životného prostredia.
S prenesením močiara bez poškodenia živočíchov to ale nie je také jednoduché.
„Môže sa to robiť len v mrazivom počasí, keď je hĺbka premrznutia zeme 80 cm – 100 cm. V blokoch sa to bude prerezávať, zabaľovať a prenášať na pripravenú plochu. Malo sa to robiť už túto zimu, ale podmienky premrznutia neboli splnené. Musíme počkať do nasledujúcej zimy,“ vysvetľuje Jozef Kandráč, projektový manažér pre predaj a výstavbu z Krásnej pri jazere.
Územie, kde má byť premiestnený močiar, je už pripravené. Bolo potrebné zasypať to pevným inertným odpadom z demolácie stavieb. Ten neznečisťuje životné prostredie a tvorí ideálny podklad pre močiar.
„Hrubý inertný odpad sa ukladá na dno, a až keď dosiahne úroveň hladiny, až potom sa môže zasypať zeminou, aby to malo schopnosť vyživovať mokrade. Toho odpadu je vo všeobecnosti v meste nedostatok, čiže to ide dosť pomaly,“ informuje Marek Ružička, vedúci oddelenia ochrany zložiek životného prostredia obvodu.
Najprv upravia, potom kúpia
Rovnaký inertný odpad je uložený na medziskládke pri terajšom močiari. Ten čaká na odstránenie močiara, aby mohol vytvoriť pevné podložie pre územie na stavbu rodinných domov.
A to je pre niektorých vlastníkov pozemkov kameňom úrazu. S investorom podpísali zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.
Pozemky sú zatiaľ teda ich, no na pozemkoch je už sústredená ťažká technika a zhromaždený odpad, ktorý neskôr zasype starú mokraď. Majú preto obavy, že na ich pôde už investor zarába.
„Nezarábame na tom. Vlastníci dali v zmluvách súhlas na túto činnosť. Je tam uvedené, čo predajú, za akých podmienok a kedy. Dohoda znela jasne – upravíme, zrevitalizujeme územie, preložíme mokraď a vtedy od nich pozemky odkúpime. V takom stave, ako sú teraz, sú prakticky bezcenné.“
Odpad vozia legálne
Okoloidúci zvyknú šomrať na nelegálnu skládku odpadu, ktorá sa okolo štrkoviska tvorí. M. Ružička tvrdí, že v súvislosti so štrkoviskom sa o žiadnej skládke hovoriť nedá.
„Ľudia, ktorí nevedia, o aký odpad ide, si myslia, že je to nejaká katastrofa. Ale to nie je pravda. Inertný odpad je tam vozený legálne kvôli prekládke mokrade. Na základe výsledkov predkladaných analýz odpadov možno konštatovať, že neznečisťuje prostredie.“
Okolo jazera by mala v budúcnosti vzniknúť rekreačná oblasť.
„Chcel by som, aby zo štrkoviska vznikla pekná rekreačná oblasť aj s možnosťou občerstvenia a aktívneho relaxu so zachovaním rybárstva,“ hovorí starosta Krásnej Vladimír Saxa (KDH).
Štrkovisko
Územie v mestskej časti Krásna – nazývané štrkovisko – vzniklo ťažbou štrku pred desiatkami rokov a následným odkrytím podzemných vôd. „V časoch socializmu sa nepýtali nikoho, jednoducho urobili štrkovisko,“ vysvetľuje Elena Rezníková zo štátnej vodnej správy Obvodného úradu životného prostredia.
Z vyťaženého štrku zo štrkoviska boli stavané košické sídliská. Zvyšný odpad zo stavieb sa zvážal opäť na toto štrkovisko.
Potom pozemky vrátili pôvodným majiteľom. Územie sa využívalo ako poľnohospodárska pôda, v posledných rokoch pustlo a zarastalo.
„Do roku 2009 tam bola len vodná plocha (odkryté podzemné vody), je to dokonca rybársky revír,“ uviedla E. Rezníková.
lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári