KOŠICE. Bývalí kontrolóri Daňového úradu Košice IV Rastislav Laseník (41) a Marián Hríb (41) majú svoje dni na slobode zrátané.
Najvyšší súd potvrdil rozsudok Krajského súdu v Košiciach, ktorý ich vlani v máji odsúdil za podvod a zneužívania právomoci na štyri roky väzenia.
Súdy považovali za dokázané, že v rokoch 1998 a 1999 vtedy 27– roční inžinieri cez nastrčené osoby založili firmy, ktoré si na daňovom úrade uplatňovali nadmerné odpočty DPH a potom kontrolovali, či majú nárok na vrátenie dane.
Konatelia Daman a Tradex vystupovali na falošné doklady pod cudzími menami. Firmy nemali obrat, fiktívne obchody preukazovali falzifikátmi.
Kontrolóri ale nezistili žiadne nedostatky a daňový úrad firmám vyplatil takmer 20 miliónov korún (vyše 650–tisíc eur). Posledný pokus o vytiahnutie desiatich miliónov korún bol odhalený.
Laseník a Hríb neuspeli s odvolaniami, v ktorých ich právnici spochybňovali závery následnej kontroly.
Podľa Najvyššieho súdu ale dodatočné previerky vo firmách bez pochybností preukázali, že pri kontrole zámerne zatajovali skutočný stav, rokovali s osobami, ktoré neboli štatutármi firiem a odpočet dane uznali, hoci nemali všetky požadované doklady.
Nepomohol ani riaditeľ
Obžalovaným nepomohla ani výpoveď ich nadriadeného, vtedajšieho riaditeľa Daňového úradu Košice IV Jozefa Orinina, ktorý tvrdil, že nemohli ovplyvniť, aké daňové subjekty im budú pridelené, lebo zaviedol systém rotovania kontrolórov medzi firmami.
Najvyšší súd ale zistil, že na daňových úradoch platil takzvaný abecedný systém, v ktorom mal každý kontrolór na starosti firmy s menami začínajúcimi na určité písmená.
Podľa súdu to kontrolóri vedeli, a preto mohli cez spoluobžalovaných založiť firmy tak, aby spadali do ich pôsobnosti.
Košický krajský súd najprv daniarov v roku 2010 oslobodil. Najvyšší súd mu ale rozsudok zrušil s tým, že ignoroval niektoré dôkazy.
Medzi nimi to, že Laseník v roku 1999 po spustení policajného vyšetrovania odovzdal dvom kriminalistom úplatok 750–tisíc korún, aby daňové podvody neobjasnili. Bol za to odsúdený na dvadsať mesiacov.
Súd: Narušený kriminálnik
„Toto odsúdenie je zahladené a skutok nemá nič spoločné s prejednávanou vecou. Spájanie dôkazov v rôzných trestných veciach je neprípustné,“ bránil sa v odvolaní Laseník.
Najvyšší súd mu vysvetlil, že zahladené je odsúdenie, ale nie okolnosti prípadu. Z nich vyplýva, že maril vyšetrovanie vo firme, ktorú predtým kontroloval, „čo svedčí o jeho kriminálnych praktikách a hlbokej narušenosti“.
Spolu s daniarmi ide do väzenia na osemnásť mesiacov aj Jozef Šoffa (46), ktorý bol nastrčeným konateľom Damanu a podľa svedectiev pracovníčok banky vyberal z účtu firmy pod dohľadom Laseníka stotisíce korún poslané daňovým úradom.
Kontrolór v banke
„Samotná skutočnosť, že daňový kontrolór je prítomný pri výbere peňazí v peňažnom ústave pochádzajúcich z kontroly DPH, ktorú osobne vykonával, je nezvyčajná a svedčí o jeho zainteresovanosti na skutku,“ napísal sudca Viliam Dohňanský.
O treste pre druhého bieleho koňa Arnolda Bubenka (37), ktorý pod menom Ján Rézmüves vystupoval za firmu Tradex, musí ešte raz rozhodnúť krajský súd.
Na jeho skoršie podmienečné odsúdenie za drogy, ktoré sa mu pôvodne zarátalo do trestu za daňové podvody, sa totiž vzťahuje amnestia prezidenta.
Väzby kontrolórov na firmy potvrdzovalo aj to, že spoločníčkou Damanu bola Laseníkova bývalá manželka.
U koho milióny cez osoby vystupujúce pod falošnou identitou skončili sa nezistilo. Rozsudok konštatuje, že sa „použili na doposiaľ nezistený účel“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári