Vystúpeniami v pásme nazvanom „Slovenská pieseň je vzácny dar“ sa včera popoludní lúčili zahraničné i domáce spevácke kolektívy s Európskym hlavným mestom kultúry 2013 a jeho obyvateľmi.
KOŠICE. Slávnostne sa tak skončil 4-dňový festival spevu, tanca a najmä ľubozvučnej slovenčiny v podaní účastníkov Svetového stretnutia Slovákov v Košiciach.
V poradí 12. ročník podujatia, ktoré sa ale v metropole východu konalo vôbec po prvý raz, pripravila Matica slovenská v spolupráci s Mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom a n.o. Košice 2013 Európske hlavné mesto kultúry.
Svetové stretnutie Slovákov pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica sa nieslo v znamení 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 150 rokov vzniku Matice slovenskej a 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
„Od prvého júla putovala po slovenských krajoch štafeta na podporu myšlienky zorganizovať u nás takéto stretnutie,“ povedal nám tajomník Matice slovenskej Peter Cabadaj.
„Tieto festivaly sa konajú každý tretí rok a naozaj, prvý raz v Košiciach. Mali sme tu účinkujúcich zo 7 krajín Európy, USA, ale aj individuálnych účastníkov z iných štátov. Prišli napríklad folklórne súbory Šarišan z Michiganu v USA alebo Domovina z mesta Windsor v kanadskom Ontáriu, ktorá si pripomína už 30. výročie od svojho založenia. Išlo nám o to, aby nielen spomínané tri výročia, ale i východné Slovensko zarezonovali v takom kontexte, ako si ozaj zaslúžia.“
Stovky účastníkov
Už v prvý deň stretnutia krajanov bolo v Košiciach vyše 350 účastníkov, skupín, súborov i jednotlivcov. V ďalších dňoch k nim postupne pribúdali ďalší.
Medzi nimi boli napríklad detský folklórny súbor Rozmarín z Viedne, ďalší detský zbor Milka Stoeva z Bulharska, alebo srbské ochotnícke divadlo Kysač. Krajanské súbory nevystupovali počas uplynulých dní iba v Košiciach, ale i ďalších mestách či obciach Košického a Prešovského kraja.
Súčasťou stretnutia bolo množstvo rôznych sprievodných akcií, vrátane medzinárodnej konferencie či výstavy o sv. Cyrilovi a Metodovi.
Košičan Imro Oravec, ktorý vystupoval i počas otváracieho ceremoniálu krajanského festivalu piesní a tancov v detvianskom kroji, sa takmer neubránil slzám dojatia.
„Hrám na fujare, trombite, za mladi som tancoval v súbore Dargov, neskôr v Omladine a teraz v súbore Košičan. Tieto ľudové nástroje sú mi blízke, preto sa im venujem. Aký to bol pocit otvárať svetové stretnutie Slovákov? Nechcem hovoriť o zopovednosti, ale bol som tým veľmi poctený. Som rád, že sa to robí v Košiciach, práve keď sú európskym mestom kultúry. Mojím krédom je ľuďom prinášať radosť. Je to dobrý pocit, možno ako keď niekto môže otvoriť olympiádu. Som dojatý.“
Svetové stretnutie Slovákov odtrúbil trombitou Košičan Imro Oravec. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári