Pred vchodom do košickej pobočky Národnej banky Slovenska (NBS) na ulici Slovenskej jednoty čakali v piatok ráno desiatky ľudí. Chceli si zameniť dvojeurovky za nové, pamätné.
KOŠICE. Len tri hodiny mali zberatelia či numizmatici na to, aby získali mince s vyobrazením vierozvestcov, sv. Cyrila-Konštantína a sv. Metoda. Každý si však mohol odniesť maximálne „iba“ 50.
V poradí štvrtú pamätnú mincu od vstupu Slovenska do eurozóny, vydala NBS v počte milión kusov 5. júla, pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy.
„Mám doma všetky slovenské euromince, ktoré boli vydané pri rôznych výročiach či jubileách, bolo by preto hriechom nemať i túto,“ povedal nám dôchodca Jaroslav Mezencev, ktorý prišiel do banky medzi prvými.
„Domov si ich nesiem pätnásť. Mám nejaké vnúčatká, možno budú niekedy pamiatkou na dedka, keď sa pominie. Nuž a v zahraničí mám brata, ktorý si tu dnes nemôže eurá zamieňať za pamätné, poprosil ma, aby som to urobil za neho. Včera som sa vrátil zo záhrady a dnes ráno som sa vybral sem do banky.“
Najstarší slovanský štát
Na národnej strane pamätnej euromince sú vyobrazení Konštantín a Metod so symbolickým dvojkrížom vychádzajúcim z trojvršia, ktorý je súčasne biskupskou berlou, čo vyjadruje spojenie symbolu štátnosti i kresťanstva.
Akcentuje význam misie oboch bratov, ktorá prispela k zabezpečeniu plnej suverenity a legitimity Veľkej Moravy – najstaršieho slovanského štátu v strednej Európe. Konštantín drží v rukách knihu, ktorá predstavuje vzdelanosť a vieru, Metod je vyobrazený s kostolom ako symbolom viery a cirkvi.
Pamätné dvojeurové mince môže vydávať každá členská krajina eurozóny, sú zároveň zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny.
NBS od vstupu SR do Európskej únie vydala štyri dvojeurové pamätné mince. V roku 2014 plánuje vydať ďalšiu, pri príležitosti 10. výročia vstupu SR do únie.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári