Súd má rozhodnúť o spôsobe výkonu doživotného trestu, muž odsúdený za vojnové zločiny zrejme nepríde.
KOŠICE. O spôsobe výkonu trestu odňatia slobody na doživotie pre odsúdeného Lászlóa Csatáryho (98), ktorému sú pripisované vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny, by mal rozhodnúť košický súd vo štvrtok 11. júla. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.
Prítomnosť Csatáryho, žijúceho v Maďarsku, na súdnom zasadnutí je otázna.
"Krajskému súdu v Košiciach k dnešnému dňu nebola doručená návratka preukazujúca doručenie predvolania odsúdenému na verejné zasadnutie," uviedla Gálová.
Súd mal o zaradení Csatáryho do ústavu na výkon trestu pôvodne rozhodnúť 19. júla, podľa dnešnej informácie bolo verejné zasadnutie preročené na 11. júla.
Trest smrti zmenili na doživotie
Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 uložil Csatárymu v jeho neprítomnosti trest smrti. Senát Krajského súdu v Košiciach 31. januára 2013 zmenil trest pre Csatáryho na doživotné väzenie.
Maďarská prokuratúra v júni tohto roku vzniesla žalobu voči Csatárymu, v ktorej tvrdí, že obvinený pomáhal pri deportáciách Židov do koncentračného tábora Osvienčim.
Budapeštiansky súd pozastavil trestné stíhanie s tým, že Csatáry za trestný čin uvedený v obžalobe už bol odsúdený.
Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala (SWC) zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde mnohých v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili.
Čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.
Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora.
Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári