Vodič DPMK, ktorý riadil trolejbus MHD s 1,9 promile alkoholu, neprišiel iba o prácu. Súd mu vymeral peňažný trest a zakázal sadnúť si za volant.
KOŠICE. Vlani v októbri vozil cestujúcich v trolejbuse MHD aj vodič, ktorý si pred zmenou vypil. Nebyť toho, že mal drobnú dopravnú nehodu, na jeho zahrávanie sa so životmi ľudí by sa možno neprišlo.
Našťastie, Jaroslav J. (38) dostal fúkať skôr, než mohol spôsobiť tragédiu.
Jaroslav nastúpil na popoludňajšiu zmenu. V depe v MČ Džungľa naštartoval trolejbus linky číslo 71 a vydal sa na Sídlisko KVP, kde mal od Kláštora začať prvú jazdu.
Pri Jakabovom paláci pri obiehaní zachytil spätným zrkadlom ľavé zrkadlo iného autobusu MHD. S vodičom sa dohodol, aby to oznámil na dispečing.
„Pokračoval som na zastávku na KVP. Na prvej zastávke nastúpili ľudia a ja som sa vydal po trase smerom na Námestie osloboditeľov,“ spomínal neskôr Jaroslav.
„Tam som sa stretol s dispečerom, ktorý odfotil moje zrkadlo. Dohodli sme sa, že ma počká na konečnej zastávke na Sídlisku KVP, kde všetko spíšeme.“
Keďže si dispečer nevšimol, že vodič má vypité, nechal ho pokračovať v jazde. Jaroslav teda odviezol ľudí na Furču a ako tvrdí, bolo ich okolo 20 až 30. Na trase od klášora na Lingov a späť prešiel v špičke spolu vyše 50 zastávok.
Na konečnej už Jaroslav musel „fúkať“, čo je v DPMK zaužívaný postup pri dokumentovaní každej nehody. Prístroj ukázal 0,91 mg/l, čo je 1,9 promile alkoholu. Samozrejme, v tej chvíli Jaroslav pracovnú zmenu skončil.
Pil zo žiaľu
„Z výsledku dychovej skúšky som ostal neskutočne prekvapený a neveril som vlastným očiam, že je to pravda,“ tvrdil neskôr vodič a vysvetlil dôvod, prečo mal vypité.
„Pred vyše dvoma týždňami mi zomrela mama, na ktorú som bol citovo veľmi naviazaný. Keďže v minulosti, keď som mal iba 15 rokov, mi zomrel otec, ďalšiu stratu som veľmi zle znášal. Mama bola mojou životnou oporou. Keď zomrela, zrútil sa mi celý svet.“
Jaroslav začal piť a v alkohole akoby hľadal pomoc. „Aj deň pred osudnou zmenou som sa kvôli tomu doma opil. Nenapadlo mi, že by som z toho mohol na druhý deň nafúkať. Keď som šiel do práce, bol som v pohode. Cítil som sa oddýchnutý, vyspatý a nemal som žiadne zdravotné problémy.
Predpokladal, že alkohol už z neho vyprchal. Pred smrťou mamy nikdy nepil, preto nedokázal odhadnúť, či sa už alkohol vstrebal, alebo nie. „Veľmi to ľutujem. No viem, že som mal rozmýšľať pred tým a nie teraz. Je to pre mňa veľká facka od života.“
Ostal bez práce
Hoci od zamestnávateľa dostal výpoveď, porušenie zákona musel potrestať aj súd. Schválil dohodu, ktorú Jaroslav uzavrel s prokurátorom.
Za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky dostal peňažný trest 300 eur (v prípade marenia polročné väzenie) a na 20 mesiacov prišiel o vodičský preukaz.
DPMK plánuje testovať vodičov aj na drogy
„DPMK kontroluje alkohol v dychu neohlásene, väčšinou náhodným výberom pri nástupe vodičov do služby,“ informovala nás o spôsobe predchádzania podobným prípadom hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.
Voči alkoholu za volantom má DPMK nulovú toleranciu a každý prípad znamená minimálne okamžitú stratu zamestnania a možnosť ohlásenia veci PZ SR s ďalšími dôsledkami pre vodiča.
Podľa hovorkyne DPMK sú podobné prípady, ako Jaroslava J., veľmi zriedkavé. „Za posledné roky takto 'nachytáme' priemerne troch vodičov ročne. V kontrolách nemienime poľavovať ani do budúcnosti a rozmýšľame výhľadovo aj o zakúpení testera na prítomnosť drog alebo iných omamných a psychotropných látok,“ dodala Karaffová.
rob
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári