Košice majú najviac „cykloparkovísk“ zo slovenských miest. V najbližšom roku sa ich počet výrazne nezvýši.
KOŠICE. V metropole východu môžete s bicyklom zaparkovať na 134 miestach. Údaj pochádza z dokumentu Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike.
Najväčší počet cyklostojanov sa sústreďuje na Hlavnej ulici. Košičanom sa pozdáva, že môžu do centra vyraziť na bicykli.
„Hľadať parkovacie miesto pre auto a platiť zaň, to ma nebaví,“ hovorí tridsiatnik Jozef.
Parkovacích miest pre bicykle je mimo centra pomenej. Miestne samosprávy skôr investujú do cyklochodníkov a ich značenia.
Najväčšie košické sídlisko Terasa v rozpočte s plošným osadzovaním cyklostojanov nepočíta.
„Uvítame, ak obchodné prevádzky a inštitúcie podľa miery ich návštevnosti by takúto aktivitu realizovali,“ dodáva vedúci kancelárie starostu Marián Krajňák.
Na Jazere sú cyklostojany umiestnené pri obchodných centrách, niektorých školách a na pláži. Časť osadila mestská časť, iné vlastníci objektov. Stojany samospráve vyrábajú jej údržbári.
„Ich cena je len v hodnote materiálu niekoľko desiatok eur,“ uvádza jazerská starostka Anna Jenčová (Smer).
Nové cyklostojany plánujú na sídlisku KVP pri vyznačovaní cyklochodníka. Nadväzovať má podľa starostky Ivety Kijevskej (SDKÚ) na trasy v susedných mestských častiach. Teraz sú na území sídliska tri stojany.
Samospráva na Juhu chce podľa starostu Jaroslava Hlinku (nez.) radšej investovať do cyklochodníka na Jantárovej.
Cyklostojany sú na území mestskej časti inštalované na štyroch miestach. Dva ďalšie pribudnú na budúci rok.
Namiesto auta šesť bicyklov
Mesto spravuje cyklostojany pri dvoch výmenníkoch. Stojany podľa neho inštalujú skôr mestské časti. Ich osadzovanie nemá naplánované ani v tohto ročnom rozpočte.
V dokumente o rozvoji cyklodopravy schválenom vládou sa hovorí, že cyklostojany výrazne šetria parkovacie miesta. Kým auto potrebuje priestor so šírkou 2 metre a dĺžkou 5 metrov, na rovnakej ploche môže stáť šesť bicyklov.
„Náklady na inštaláciu jedného stojana s kapacitou 10 bicyklov sa pohybujú v širokom rozpätí 200 až 2 500 eur,“ píše sa v stratégii.
Parkovacie miesta pre bicykle podľa dokumentu môžu napomôcť v rozvoji cyklodopravy.
Motivovať vodičov
Za štandardom európskych miest zaostávame, bez jediného stojana sú niektoré celé mestské časti, hovorí Karol Labaš z Cyklistickej únie mesta Košice. Upozorňuje, že z Hlavnej ulice ako najväčšej nemotorovej zóny zmizla asi desiatka cyklostojanov.
Dostatočný počet vhodne rozmiestnených stojanov praktickej konštrukcie považuje za jednu z najdôležitejších cyklistických infraštruktúr. Nespoplatnené cyklostojany môžu byť podľa neho pre vodičov dobrým dôvodom vymeniť auto za bicykel.
Svetové metropoly sú v cykloparkovaní pred nami. Napríklad len viedenská železničná stanica Praterstern má 280 parkovacích miest pre bicykle.
New York spustil tento rok projekt požičiavania bicyklov. V Manhattane a v časti Brooklynu je k dispozícii 6-tisíc bicyklov na 330 stojanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári