Jednou z najväčších atrakcií košickej zoo v košickej mestskej časti Kavečany je živá rastlina, ktorá rástla na našej planéte pred 175 miliónmi rokov.
KOŠICE. Návštevníci sa na ňu môžu poztrieť v DinoParku, ktorý slávnostne otvorili na Medzinárodný deň detí – 1. júna 2013.
Druh pravekej borovice Wollemi nobilis objavili v roku 1994 v austrálskej divočine v počte iba 39 exemplárov.
Pre každého botanika, biológa alebo návštevníka košickej zoo je vraj pohľad na stromček to isté, ako stretnutie so živým dinosaurom.
Wollemi patrí nielen k najstarším, ale zároveň i najzriedkavejším rastlinám sveta. Z voľnej prírody je známych menej ako 100 dospelých stromov, sú stredobodom pozornosti významných vedcov a predmetom výskumných prác, vďaka ktorým sa má zaistiť jej prežitie.
Vedci napríklad zistili, že wollemie znášajú teploty v rozpätí od -5 do +45 stupňov Celzia, v rámci testov boli vysadené na pobreží USA, kde okrem iného zisťujú ich mrazuvzdornosť.
Kus za 300 eur
Rastlinky sa proti mrazom bránia tak, že na končekoch výhonkov sa počas zimy vytvárajú svetloružové čiapočky zo živice, z ktorých na jar vyrašia nové, svetlozelené konáriky.
Medzi zvláštnosti patrí i to, že huba, ktorú našli na ihličí niekoľkých voľne rastúcich exemplárov rodu Taxus, produkuje malé množstvá chemickej substancie známej ako Taxol – prostriedku proti rakovine.
Jednu rastlinku Wollemia nobilis pochádzajúcu z Austrálie, ponúkali záujemom pred 3 rokmi za vyše 300 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári