Ministerstvo dopravy v spolupráci so samosprávnymi krajmi plánuje k 1. januáru budúceho roka výrazné obmedzenie kamiónovej dopravy na cestách 2. a 3. triedy. Podľa štátneho tajomníka ministerstva Viktora Stromčeka (Smer) tak chcú urobiť zmenou cestného zákona, ktorý sa bude v NR SR prerokovávať budúci mesiac po parlamentných prázdninách.
KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) bojuje s preťaženými kamiónmi a ťažkými nákladnými vozidlami na jeho cestách od zavedenia mýtneho systému začiatkom roka 2010.
Už predtým bola situácia so zničenými cestami zlá. Potom začali využívať „okresky“ (cesty 2. a 3. triedy v správe KSK) mnohí prepravcovia, ktorí sa snažia ušetriť na platení mýta. Nebránia im v tom ani viaceré dopravné značky zákazu vjazdu, ktoré pribudli pri vjazdoch do obcí a miest v kraji.
Podľa župana Zdenka Trebuľu (Smer) sú najviac takto zneužívané cesty v priemyselnom parku Kechnec, v okolí U. S. Steelu či kameňolomov a súbežné komunikácie s cestami I. triedy, ako napríklad Košice - Slanec.
Ďalej je to tiež cesta v Hnileckej doline, úsek medzi Spišským Štvrtkom a Smižanmi, resp. Spišské Podhradie - Krompachy, aj skratka z cesty 1. triedy z Košických Oľšian cez Rozhanovce na diaľnicu pri Budimíri.
„Uvedomujeme si, že situácia na niektorých úsekoch krajských ciest je kritická. Preto sme aj pripravili novú legislatívu, ktorá by mala byť účinná od začiatku budúceho roka. V nej bude definovaný spôsob tranzitu na cestách 2. a 3. triedy. Chceme výrazne obmedziť súbeh ciest 1. triedy s diaľnicami a spoplatniť cesty 1. triedy tak, aby sme kamióny presunuli tam, kam patria, čiže na diaľnice. Neznamená to, že ťažké nákladné vozidlá na cestách 2. a 3. triedy nikto neuvidí, no oproti súčasnosti sa výrazne obmedzí ich počet a aj vďaka väčšej policajnej kontrole tam budú prechádzať len tie, ktoré tam naozaj musia byť,“ povedal nám štátny tajomník V. Stromček.
V Rozhanovciach praskajú pre nákladiaky domy
Starosta Rozhanoviec Viktor Gazdačko (SDKÚ) to považuje za veľmi dobrú správu pre obyvateľov ich obce, cez ktorú si aj napriek zákazovej dopravnej značke často skracujú cestu na diaľnicu nielen naši, ale aj zahraniční kamionisti.
„Tieto zmeny jednoznačne vítame. Kvôli tranzitujúcim kamiónom sme sa už viackrát sťažovali, no v podstate bez úspechu. Cesta II. triedy cez našu obec nie je stavaná na také 30- až 40–tonové kolosy, ktoré nám tu chodia. Obyvateľom preto praskajú murivá na domoch, o výraznom zhoršení kvality cesty ani nemusíme rozprávať.“
Avizovaný prísľub zmeny legislatívy potešil aj župana Trebuľu.
„Som rád, že sa veci konečne pohli. Veľký prínos vidím v tom, že začnú platiť také riešenia z hľadiska priechodnosti a pohybu ťažkej a nákladnej dopravy, ktoré nám do budúcnosti nebudú tieto cesty ničiť. Takisto som rád, že v tranzitných obciach a mestách sa skvalitní život obyvateľom. Ešte tak keby sa zmenili aj legislatívne kritériá na prerozdeľovanie prostriedkov z výberu daní za motorové vozidlá. Nie je predsa logické, aby sme my, ktorí sa staráme o takmer 2000 km ciest, dostávali len 11 miliónov eur, čo je tretina z toho, čo napríklad Bratislavský kraj, a ten má len 500 km ciest. Chceme iný model, ktorý by vychádzal z počtu kilometrov, ale aj náročnosti terénu,“ povedal nám župan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári