Fanúšikovia cyklodopravy v Košiciach majú priamo v meste len 4,37 km samostatných cyklotrás, a to na Hlavnej ulici, v parku na Moyzesovej a na Čermeľskej ceste po Baránok. Za cyklochodníky sa dá považovať aj 21,85 km trás na existujúcich prevažne chodníkoch pre peších.
KOŠICE. Predstavitelia Cyklistickej únie považujú počty kilometrov za ideálne pre rakúske mestečko s 5 000 obyvateľmi.
Magistrát tvrdí, že o tejto zdedenej situácii vie a cyklistom odkazuje, že onedlho sa budú mať lepšie.
Momentálne, aj napriek prísľubom, nemajú Košičania k dispozícii ani cyklochodníky pozdĺž rieky Hornád alebo do rekreačných oblastí, ako sú už dávno realitou vo väčšine európskych miest.
A tak sa pre problémy s výkupom pozemkov nebicykluje medzi Alpinkou a Baránkom a ani po brehu Hornádu, lebo tam chýba úsek cesty medzi bývalým železničným učilišťom na Bosákovej, Džungľou a Aničkou.
Cyklistom v meste tak zostávajú len cyklocesta na Hlavnej a Komenského, resp. cyklopruhy na sídlisku Nad jazerom smerom do centra a na Krásnu, na Triede SNP, na Južnej triede a časti združených cyklochodníkov pri obchodných centrách, resp. od „Maratónca“ na štadión Lokomotívy a ďalej Potočnú ulicu, ako aj nový chodník v parku na Moyzesovej.
V neďalekom Prešove je momentálne 13,8 km cyklistických trás, pričom 72 percent z nich, na rozdiel do Košíc, tvoria samostatné cyklistické cestičky. Tamojšia radnica pripravuje ďalších 21,8 km.
Labaš: Cyklisti sa tu boja o zdravie
Aj preto podľa šéfa cyklistickej únie Karola Labaša sú Košice v tejto oblasti ďaleko pozadu a cyklistická doprava v Košiciach naďalej spí.
Nádejou na naštartovanie výstavby infraštruktúry síce bolo podľa neho víťazstvo Košíc v EHMK, ale...
„Z astronomického rozpočtu sa na cyklistické cestičky ušli len omrvinky v rámci rekonštrukcie parkov. Značenie nových a nových cyklistických trás v Mestských lesoch je dobrou správou pre vyznavačov cykloturistiky, ale pre ľudí každodenne používajúcich bicykel nič nerieši. Zatiaľ potenciál cyklistov schopných odľahčiť dopravu sedí radšej za volantmi automobilov, než by užívaním bicykla riskovali zdravie v hustej premávke,“ myslí si.
Viceprimátor Jakubov: Robíme, čo sa dá
Viceprimátor Ján Jakubov (Smer) oponuje, že v meste aj v Mestských lesoch v rámci finančných možností postupne pribúdajú cyklotrasy.
Priznal, že problémom je prepojenie jednotlivých mestských častí a už zrealizovaných trás.
„Je to úloha, ktorú sme si stanovili v roku 2012 a celá táto stratégia sa vypracováva na základe aktívnych rokovaní aj za účasti rôznych cyklistických združení a organizácií. Jednotlivé mestské časti zabezpečujú značenie väčšinou združených chodníkov pre peších a cyklistov. Čo sa týka prepojenia v meste, celá stratégia môže byť presne jasná až vtedy, keď budeme realizovať modernizáciu koľajových tratí a Integrovaný dopravný systém.“
A to podľa nedávnych vyjadrení kompetentných o integrovanej dopravy prichádza do úvahy minimálne o niekoľko rokov.
Fakty
Ide to aspoň v Mestských lesoch
V košických Mestských lesoch je momentálne vyznačených asi 130 km cyklotrás.
Ich šéf Tibor Róth chce po tohtoročnom sprístupnení 19 nových kilometrov modrej cykloznačky medzi Jahodnou a Opátkou pokračovať v nastúpenom trende a sľubuje každý rok otvorenie aspoň 10 km úseku a pravidelnú údržbu tých súčasných.
„Každý rok dávame zhruba 5 000 eur na cyklotrasy, vyše polovica tejto sumy ide na ich údržbu. Závisí to od konkrétneho stavu príslušnej trasy, ako sú poveternostné podmienky, výskyt kalamity a podobne,“ tvrdí Róth.
Najvyužívanejšie cyklotrasy sú v okolí Jahodnej smerom na Lajošku, z Čermeľa na Bankov s pokračovaním na Alpinku a ďalej smerom na Nemcovu dolku resp. Jahodnú.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári