Prebiehajúca exekúcia nezabránila tomu, aby miliónová pohľadávka voči mestu Košice prešla na schránkovú firmu.
KOŠICE. Kauza Strelingstav, ktorá po schválení mimosúdnej dohody mestskými poslancami bude stáť Košice takmer desať miliónov eur, mohla dopadnúť pre samosprávu priaznivejšie.
Rozhodnutie o tom nemali v rukách len súdy, ale aj polícia. V roku 2009 vyšetrovala, ako prešla pohľadávka na náhradu škody zo spoločnosti Strelingstav, s ktorou Košice v roku 1996 protiprávne ukončili zmluvu na údržbu ciest, na firmu Waltz Properties so sídlom v Londýne.
Polícia začala konať po trestnom oznámení právnej kancelárie zastupujúcej mesto. Právnici tvrdili, že pri postúpení pohľadávky v roku 2005 vyčíslenej na 411 miliónov korún bol spáchaný trestný čin poškodzovania veriteľa.
Firme podnikateľa Jána Struka totiž zákon zakazoval nakladať s majetkom, lebo od roku 1997 bola v exekúcii pre dlh 56–tisíc korún voči košickým Inžinierskym stavbám.
K výkonu exekúcie exekútor nepristúpil, lebo nenašiel nič, čo by mohol speňažiť.
Strelingstav presunul sídlo z Košíc do Starej Ľubovne, prípad preto dostala miestna polícia. Najprv začala trestné stíhanie vo veci, ale po štyroch mesiacoch ho zastavila s tým, že skutok nie je trestným činom.
Polícia: Chýba úmysel
Vyšetrovateľ dospel k záveru, že Struk postúpením pohľadávky nemal v úmysle poškodiť veriteľov, ale naopak, získať prostriedky na ich uspokojenie.
Osvojil si tým výpovede Struka a Gabriela Herbrika, projektového manažéra J&T, ktorý vystupoval za Waltz. Obaja tvrdili, že Strelingstav pohľadávku predal za 20 miliónov korún, pričom pri určení ceny vychádzali z toho, aby pokryla záväzky firmy, ktoré boli asi osem miliónov korún.
„Konanie pred krajským súdom sa vlieklo roky bez toho, aby sa dalo odhadnúť jeho skončenie. Jediným dôvodom na postúpenie pohľadávky bola snaha zabezpečiť reálne peniaze v reálnom čase,“ vypovedal Struk.
Polícia zastavenie stíhania zdôvodnila aj tým, že aktíva Strelingstav okrem pohľadávky voči mestu tvorila ešte pohľadávka vo výške 5,7 milióna voči nemocnici v Moldave nad Bodvou.
„V prípade vymoženia by pohodlne postačovala na záväzok Inžinierskych stavieb,“ napísal v rozhodnutí vyšetrovateľ.
Nemocnica nemusí platiť
Strelingstav sa s nástupcami nemocnice v Moldave po jej zrušení súdil o náhradu škody do roku 2007, keď súdy rozhodli, že nárok je premlčaný.
Prebiehajúca exekúcia spôsobujúca podľa mesta neplatnosť postúpenia pohľadávky bola dôvodom aj na podanie návrhu na obnovu konania. Samospráva ním chcela zvrátiť právoplatný rozsudok o tom, že firme odstúpením od zmluvy vznikla škoda. Neuspela na krajskom ani Najvyššom súde.
Waltz si však zrejme uvedomoval, že prevod miliónovej pohľadávky možno spochybniť. V roku 2006 sa poistil tým, že na seba previedol aj stopercentný obchodný podiel Strelingstavu a v decembri 2009 sa s ním ešte aj cezhranične zlúčil, čím Strukova firma zanikla.
Waltz Properties je typická schránková firma s cyperským riaditeľom. Kto sú jej majiteľmi, nevie košický primátor Richard Raši (Smer), ktorú dohodu o urovnaní presadzoval, advokátska kancelária mesta ani poslanci.
Struk v rozhovore, ktorý poskytol Hospodárskym novinám, sa odmietol k londýnskej firme vyjadriť. Rozprával o tom, že primátor Rudolf Schuster zrušil zmluvu, lebo rozbiehal stranu SOP a s ním by sa „nedohodol“.
Za Waltz je J&T
Okrem manažéra J&T Herbrika, ktorý s mestom rokoval o mimosúdnej dohode, sú aj iné prepojenia Waltz Properties na finančnú skupinu.
Prostredníctvom tejto firmy J&T do roku 2010 vlastnila český mäsokombinát Masozávod Krahulčí. V roku 2007 bola spoločníkom vo firme Kráľova hora, blízkej J&T Real Estate.
Skupina priame spojenie odmieta a o Waltz hovorí ako o klientovi svojej banky.
„Zákon o bankách a zákon o ochrane osobných údajov nám nedovoľuje a priam zakazuje zdieľať akékoľvek údaje týkajúce sa klientov banky,“ odpísala denníku Korzár Nikol Kubaská, riaditeľka komunikácie J&T.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári