Ich úlohou bolo za dva týždne navrhnúť, ako prinavrátiť vodu Košiciam.
KOŠICE. Libanonský architekt Michel Barmaki, jeden z porotcov pripomenul, že nešlo o súťaž v pravom slova zmysle.
„Naším cieľom je nájsť tu novú krv, nové nápady. Mesto sa bude môcť inšpirovať všetkými nápadmi zo všetkých tímov a podľa možností niektoré aj zrealizovať.“
Navrhnuté riešenia budú vystavené v priebehu leta aj v budove Magistrátu mesta Košice.
Zo železničného depa relaxačná zóna
Víťazi hlavnej ceny vytvorili projekt s názvom Intenzívna sekvencia. „Zelené pásy popri rieke Hornád z oboch strán by vytvorili spojenie medzi východnou a západnou časťou mesta. Navrhli sme rozvinúť cyklochodník a pešie trasy popri celej dĺžke rieky a možnosť bližšieho bývania pri Hornáde. Uvažuje sa o premiestnení železničného depa k Haniske, čiže celé toto územie sme riešili tak, aby sa dalo využiť aj na bývanie,“ hovorí Mária Kukučková, jedna z autoriek projektu. Popri ulici Pri bitúnku navrhli umiestniť vodný tok Mlynský náhon.
Košice – hlavné mesto agrikultúry
Voda a poľnohospodárstvo sú pevne späté. Projekt s názvom Jahodové polia ráta s umiestnením bio záhrad prakticky na všetky voľné miesta. „Na strechy domov, do záhrad, na opustené priestranstvá. Dali by sme tak ľuďom prácu, potravu a bližšiu spätosť s prírodou. Keď môžu byť Košice mestom kultúry, prečo nie aj agrikultúry?“ pýta sa autorka Francúzka Marine de la Guerrande. V nákresoch má organické reštaurácie, vegetariánske bary či školu varenia.
Vrátiť staré v novom štýle
Iný tím architektov vytvoril projekt Ekosicestem. Získal zaň cenu mesta Košice. „Teraz to funguje tak, že život plynie v Košiciach buď od rieky naľavo alebo napravo, ale to pri Hornáde je mŕtve a prázdne. Keď tam ľudia prídu, nemajú tam čo robiť. Chceli sme by tam priniesť nejaké nové funkcie – napríklad nové ubytovania a školy. V strede medzi pravou a ľavou časťou mesta sme navrhli vytvoriť nové centrum, priniesť tam nové funkcie a vtiahnuť tam ľudí. Inšpirovali sme sa históriou a zeleňou, vracali sme sa k starému, ale v novom štýle,“ vysvetľuje Zuzana Póorová. V skiciach nakreslili rozšírenie historického centra k Hornádu, na ktorom by ľudia napríklad kajakovali.
Most pre peších ponad železnicu
Historické centrum je odrezané od východnej časti mesta železničnou traťou. To navrhli zmeniť mladí architekti prírodným mostom, ktorý by šiel ponad trať. Spájal by mestský park s riekou Hornád a bol by určený len pre chodcov, prípadne v zime pre bežkárov. „Tento nový most by mohol byť novým symbolom Košíc,“ tvrdia autori projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári