Metropola východu zažila najhorúcejší 28. júl vo svojej histórii. Na košickom letisku nameral v nedeľu Slovenský hydrometeorologický ústav o tretej hodine popoludní 34 stupňov Celzia, čím bol o sedem desatín stupňa prekonaný doterajší teplotný rekord pre tento deň z roku 1994.
KOŠICE. Rovnaký scenár by sa mohol zopakovať aj v pondelok. Krátke ochladenie sa očakáva medzi utorkom a štvrtkom, nasledujúci víkend má byť opäť poriadne horúci s teplotami značne prevyšujúcimi tridsiatku.
Ešte v sobotu takmer nič nenasvedčovalo, že by záver týždňa mohol byť až taký horúci.
Najmä početné mraky spôsobili, že bolo okolo 30 stupňov, pričom podvečer schladil celé mesto a okolie aj menší dážď.
V nedeľu sa však tropický vzduch zo Sahary prejavil naplno, SHMÚ vydal pre vysoké teploty pre Košice výstrahu 1. stupňa.
Maximálnu teplotu 34 stupňov ešte zvýraznil takmer nepostrehnuteľný vietor, ktorý pocitovú teplotu vyhnal až k štyridsiatke.
V Košiciach bolo podobné teploty ako pri Stredozemnom mori, pre porovnanie, v tuniskom Monastire bol len o stupeň viac.
Horúčavu ešte zvýraznil asfalt a betón
Priamo v meste bolo ešte horúcejšie, čo dokumentovali aj elektronické teplomery na uliciach alebo v autách, ktoré ukazovali viac ako bola maximálna nameraná teplota z košického letiska.
Podľa známeho meteorológa Petra Jurčoviča sú príčinou tohto javu mestské tepelné ostrovy, ktoré vďaka asfaltu a betónu spôsobujú v aglomeráciách vyššie teploty.
„Zastavané plochy nemajú možnosť premeniť prijímané slnečné žiarenie na chemickú či inú energiu, ako to prebieha u vyšších rastlín. Naopak majú väčšiu tendenciu toto žiarenie absorbovať, pričom tento proces ešte prehlbuje tmavá farba asfaltu.“
Platí výstraha druhého stupňa
V pondelok Košičanov podľa meteorológov čaká podobný ráz počasia ako v nedeľu s tým rozdielom, že teplota by mohla vystúpiť až na 35 - 36° C, čím by mohol padnúť teplotný rekord 35,4° C z 29. júla 1994.
SHMÚ preto pre celé územie Košického kraja vydal medzi poludním a 20.00 hod. výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami, ako aj pred možným vznikom požiarov.
Pozor by si mali dávať najmä seniori, deti a tehotné ženy, ktorých organizmus je citlivejší na vysoké teploty a ostré slnko.
Čo by mali ľudia v extrémnom teple robiť
Lekári odporúčajú vypiť denne tri litre vody, pri zvýšenej fyzickej námahe ešte viac. Piť treba pravidelne v menších množstvách.
Stráňte sa alkoholu. Podľa prodekana Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a kardiológa Daniela Pellu je močopudný, rozširuje cievy, zrýchľuje metabolizmus a produkciu tepla.
Močopudné sú aj nápoje s obsahom chinínu a kofeínu. Zo stravy si vyberajte najmä zeleninu a ovocie s vysokým obsahom vody. V týchto dňoch hrozí dehydratácia najmä seniorom. Pri vysokých teplotách sa i často nechce jesť ani piť.
Ľudí ohrozuje pri vysokých teplotách prehriatie organizmu. Prejavuje sa zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi a nevoľnosťou až zvracaním.
„Jeho dôsledkom môže byť kolaps, keď človek stratí kontrolu nad svojím telom a jeho odpadnutie je neraz spojené s krátkodobou poruchou vedomia.“
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári