Aj huslistu Drišľaku našli záchranárski kynológovia. Ich psy zachraňujú nezvestných. Nie vždy sa to podarí. Varujú verejnosť, aby si v lete dávala väčší pozor, a hlavne na deti.
KOŠICE. Nezvestného mladíka na Domaši, dôchodcu z Mníška nad Hnilcom, starenku v Helcmanovciach, ženu v Štóse, malých chlapcov pri vodnom diele Gabčíkovo, ale aj huslistu Drišľaku, obeseného vo vranovskom lese, hľadali v uplynulých mesiacoch košickí záchranárski kynológovia.
Mnohých i našli, no často museli rodinám oznámiť smutnú správu.
„V lete i na jar máme viac pátracích akcií než inokedy, napríklad po zatúlaných hubároch, turistoch, stratených deťoch či po osobách so psychickými problémami, ktoré odídu, ujdú alebo si chcú ublížiť,“ tvrdí Kamil Jeremiáš, šéf Košickej kynologickej záchranárskej brigády, jedinej na východnom Slovensku.
Len za posledné dva mesiace zasahovali sedemkrát.
Vysvetľuje, že prioritou je nezvestného nájsť živého alebo vylúčiť jeho pohyb v lokalite, ale rodiny im ďakujú aj za to, ak vôbec nájdu telo ich blízkeho a aspoň tak rozptýlia ubíjajúcu neistotu.
Pomáhajú policajtom a volajú ich aj priamo ľudia. Zasahujú i pri živelných pohromách a povodniach.
„Keďže tu bežne nemáme spadnuté budovy a zemetrasenia, najčastejšie plošne pátrame v lesoch, na poliach, lúkach, pri vodných tokoch. Naša úspešnosť môže byť okolo 50 %, záleží i na tom, kedy nás zavolajú.“
Dodáva, že pri nezvestných deťoch sa pátracia akcia musí vyhlásiť hneď, no pri dospelých sa trochu vyčkáva, či sa náhodou predsa len nevrátia.
V lese prežil 40 hodín
Podľa Jeremiáša radosť rodiny, ktorej blízkemu zachránia život, sa nedá vyjadriť peniazmi.
„Pred pár rokmi v košickej mestskej časti v lete zmizol babke z dvora trojročný chlapček, hneď sme začali pátraciu akciu v okolitých lesoch. Nakoniec sa zistilo, že sa hrá v nedaľekom susedstve. Pátrali sme zbytočne, ale bola to veľká úľava.“
Vraví, že dospelý môže v lese, ak má prístup k vode, vydržať aj pár dní, ale keď už je chladnejšie, je to problém, človek sa podchladí a rýchlo mu odídu sily.
V roku 2011 však v novembri v košických lesoch našli muža po 40 hodinách premrznutého, no živého. Predtým v ťahanovskom lese zas zachránili po 24 hodinách dezorientovaného staršieho pána, ktorý nechal list na rozlúčku.
Vyštekajú len nehybné telá
Svoje psy trénujú na vyhľadávanie všeobecného ľudského pachu, pričom označovať štekotom majú len osoby, ktoré sa nehýbu.
„V lese keď pes zacíti pach človeka, nájde ho, no ‚vyšteká‘ len osobu, ktorá napríklad sedí alebo leží. Keď je totiž človek v lese dlhšie, je predpoklad, že má problém, napríklad hubár či dieťa, väčšinou už sú dehydrovaní, nevládzu a nehýbu sa.“
Okrem ovčiakov sa im osvedčujú retrievre, bradáči, ale aj krížence. V brigáde majú aj špecialistu – bloodhounda - stopárskeho psa s dlhými ušami, známeho z amerických filmov, ako tam prenasleduje väzňov na úteku. Podľa individuálneho pachu vystopuje aj konkrétneho človeka.
Ľudí zachraňujú zadarmo
Brigáda je združením dobrovoľníkov, má okolo 30 členov, mužov i ženy, psovodov, zdravotníkov, a technikov, ktorí majú rôzne civilné zamestnania a záchranárskej kynológii sa venujú ako dobrovoľníci.
Napríklad Kamil Jeremiáš má obchod, ďalší člen tímu Peter Smrčo zas učí na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF), je aj veterinárom i poľovníkom.
„Podľa zákona sme ostatnou záchranárskou zložkou, našu činnosť vykonávame bezplatne. Výstroj i vybavenie si financujeme z vlastných zdrojov, grantov a dotácií,“ hovorí Jeremiáš.
Otvárajú nový predmet
Člen brigády a zamestnanec UVLF Smrčo prezradil, že univerzita otvára v nasledujúcom akademickom roku nový voliteľný predmet záchranárska kynológia.
„Študenti absolvujú kurz prvej pomoci, v teréne dostanú základy výcviku záchranárskych psov. Môžu sa aj pridať k našej brigáde, ktorej UVLF poskytuje priestory a bude na výučbe spolupracovať.“
Kto by raz niekedy náhodou potreboval pomoc záchranárskych kynológov, môže volať na 0907 454 203 aj 0908 993 467.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári