Colníci zadržali tovar za milióny eur.
KOŠICE. Falošné oblečenie známych značiek je výhodným artiklom, na ktorom chcú poniektorí zbohatnúť.
Colníci na Slovensku len za prvý polrok zhabali falzifikáty značkových vecí, tzv. fejky, za 12,2 milióna eur.
Zadržané veci pochádzajú z dovozu, teda boli zachytené skôr, ako sa dostali na slovenský, a tým aj európsky trh.
„Celkovo sme na území krajiny zachytili 263 802 kusov rôznych výrobkov. Najčastejšie zaisteným tovarom sú textilné výrobky, hračky, obuv, konfekčné doplnky a spotrebný tovar. Pri dovoze sa najčastejšie stretávame so značkami Tommy Hilfiger, Louis Vuitton, ale aj Apple či Burberry,“ povedala nám hovorkyňa finančnej správy SR Patrícia Macíková.
Zaujímalo nás, koľko tovaru zachytili na východe Slovenska. Vysvitlo, že toho až tak veľa nebolo, ale...
„Za šesť mesiacov sme zhabali 103 výrobkov za 370,79 eura. Sú to väčšinou veci s nízkou hodnotou. To len ľudia majú niekedy predstavu, že kupujú výhodne, aj keď sú poriadne predražené. Nie je to veľa z hľadiska počtu ani ceny, ale treba si uvedomiť, že hlavné trasy nevedú cez východ. Najväčšie kontajnerové prekladisko v strednej Európe je v Dunajskej Strede, kde sme aj najviac tovaru zachytili. Veľké množstvo malo putovať práve na východné Slovensko,“ vraví hovorkyňa.
Kraľuje Čína
Pašovanie značkových vecí, a teda aj porušovanie práv duševného vlastníctva, pritom spôsobuje hospodárske škody.
„Navyše rastúci počet falšovaných výrobkov predstavuje hrozbu pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Colné orgány majú kľúčovú úlohu pri zabraňovaní dovozu výrobkov. Hlavným zdrojom výrobkov je Čína, ktorá produkuje až 85 % zo všetkých falšovaných produktov. Nasledujú Hongkong a Turecko.“
Colníci majú po zadržaní tovaru jasné pravidlá. Najprv kontaktujú majiteľa ochrannej známky. Ten má možnosť sa rozhodnúť, či sa tovar zlikviduje na náklady majiteľa tovaru, alebo dá podnet na súd. Ten rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať.
Po ukončení súdneho procesu majú možnosť colníci poskytnúť tento tovar na charitatívne účely.
„Oprávnenie musí dať majiteľ ochrannej známky. Ak však niečo dáme napríklad detskému domovu, ten musí na vlastné náklady odstrániť chránené označenie. Buď ho teda vypárať, prípadne vystrihnúť.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári