Dovolenky sú v plnom prúde, mnohí ich trávia v zahraničí. Lekári upozorňujú, že okrem bronzovej pokožky a pekných fotografií si pri troške neopatrnosti môžu dovolenkári priviezť domov i nechcený „suvenír“ v podobe pohlavnej choroby.
KOŠICE. Zástupca prednostu pre pedagogickú činnosť Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice prof. Pavol Jarčuška upozorňuje, že práve leto je v tomto smere najrizikovejšie.
Predovšetkým vírus HIV by mal byť podľa lekára dostatočným strašiakom, aby nikto z dovolenkárov nezabúdal pri letnom romániku na účinnú ochranu.
„Najčastejším spôsobom infikovania je práve nechránený pohlavný styk. Aj keď je pravdepodobnosť prenosu menšia ako jedno percento, platí to len pre ľudí, ktorí netrpia nejakou inou pohlavne prenášanou chorobou. Pokiaľ ju majú, a predovšetkým ak táto choroba porušuje celistvosť sliznice pohlavných orgánov, pravdepodobnosť nakazenia vírusom HIV sa tým zvyšuje aj viac ako desaťkrát. Najrizikovejšou chorobou z tohto pohľadu je opar na pohlavných orgánoch – genitálny herpes, ktorý je pomerne častým ochorením a trpí ním až pätnásť percent dospelej populácie.“
Pravdepodobnosť nákazy vírusom HIV je oproti klasickému pohlavnému aktu oveľa vyššia pri análnom styku, pod čo sa podpisujú možné drobné krvácajúce poranenia a tiež vyššia prítomnosť lymfatického tkaniva a bielych krviniek v oblasti konečníka. Práve na tie sa musí vírus naviazať, aby sa mohol v ľudskom tele reprodukovať.
Nebezpečné je i tetovanie
Infekčné nie sú napríklad slzy alebo sliny infikovaného človeka. Aj tie síce obsahujú vírusy HIV, ale ich počet je nižší a preto nespôsobí prenos infekcie.
Problém nastane až vtedy, keď vnikne do organizmu väčšie množstvo vírusov. Preto môže mať človek nechránený sexuálny styk s infikovaným človekom a nemusí sa nebezpečným vírusom nakaziť.
Avšak na druhej strane, osudným sa mu môže stať i jediné „zakopnutie“.
„V súvislosti s prenosom infekcie HIV je však relatívne riziková i praktika tetovania, v USA sa týmto spôsobom nakazí ročne až dvetisíc ľudí. Preto neodporúčam nechať si v zahraničí tetovať telo, ani si nechať urobiť tetovaním takzvaný permanentný mejkap na línii viečok alebo na perách,“ varuje Jarčuška.
Treba používať prezervatív
„Najlepšia a najlacnejšia ochrana pred HIV je prevencia, teda bezpečný pohlavný styk. Ideálnym riešením by bol jediný sexuálny partner na celý život, menej konzervatívnym ľuďom však postačí užívanie prezervatívov. Zvlášť pri takzvaných letných láskach na dovolenke,“ zdôrazňuje profesor.
Podľa jeho slov, kondóm predstavuje ochranu aj pred celým radom ďalších pohlavne prenosných chorôb, ako sú kvapavka, syfilis, trichomoniáza, chlamýdie, hepatitída typu B a C, genitálny herpes, mäkký vred či HPV infekcie.
Dôsledkom pohlavných chorôb môže byť napríklad i trvalá neplodnosť, preto by mali byť obozretné obzvlášť mladé ženy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári