KOŠICE. Košický hrad od štvrtka oživil malý stredoveký vojenský tábor.
Pre návštevníkov je pripravený výcvik vojenskej jednotky, hradná kuchyňa, atrakcie pre deti, dielňa na výrobu lukov, lukostreľba, či hod sekerou. Táborisko je určené pre malých, aj veľkých.
V obrazoch: Košický hrad ovládol stredovek
Pozrite si fotogalériu >>
"Cieľom je ukázať dobový život našich predkov, pričom sa zameriavame na stredovek. Chceme zároveň spríjemniť pobyt návštevníkom a dať život celému tomuto areálu," uviedol Ľuboš Porada, predseda občianskeho združenia Castellum Cassovia, ktoré zabezpečuje na hrade kultúrny program.
Na Košickom hrade sa v dňoch 23.-28. augusta uskutoční atraktívny stredoveký rytiersky turnaj zvaný "Buhurt". Pozvaní sú bojovníci zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska.
"Nie je to klasická javisková forma šermu, ale je to turnaj, kde sú bojovníci bezpečne oblečení. Je to boj, dá sa povedať, skoro naozaj," vysvetlil Porada.
Vojenský tábor je pre návštevníkov otvorený každý deň od 12.00 do 18.00 h, minimálne do konca augusta.
Pre deti organizuje občianske združenie na hrade v posledný augustový týždeň aj prímestský tábor.
Okrem toho združenie pripravilo pre návštevníkov na 7. a 8. augusta aj Festival dobovej hudby, 17. augusta bude pečenie domáceho chleba, 14. septembra sa tu uskutoční Deň európskeho kultúrneho dedičstva.
Predposledným podujatím budú koncom septembra Tradičné píšťaly a na 5. októbra pripravili Nočnú prehliadku hradu.
Foto: SITA/Ivan Fleischer
FaktyTajomný hrad nad Košicami je rozlohou štvrtým najväčším na Slovensku.
Na strategickom mieste, z ktorého bolo možné strážiť a ovládať dôležité cesty z Košíc na Spiš, sa na vrchu zvanom Hradová (466 m n.m.), týčiacim sa nad údolím Hornádu severozápadne od mesta, nachádzajú pozostatky stredovekej stavby známej ako Košický hrad.
Hrad nebol nikdy dokončený a v historických dokumentoch je o ňom veľmi málo písomných zmienok.
Obnova areálu patrila k investičným akciám v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Ako sa vyrába stredoveký lukVidieť naživo, ako sa vyrábajú tradičný luk a šípy, môžu od štvrtka návštevníci Košického hradu. Dielňa na výrobu tejto starodávnej zbrane je súčasťou malého stredovekého vojenského tábora v areáli hradu.
"Predvádzame tu výrobu lukov od hrubého opracovania dreva až po konečnú podobu," hovorí Ján Kepšta výrobca lukov a člen združenia Castellum Cassovia.
Pri zhotovovaní luku je podľa neho najdôležitejšie vybrať si správne drevo, ktoré sa musí postupne sušiť. Takisto musí byť opakovane nad ohňom zadymené a opaľované. Budúci luk sa tak zbavuje vlhkosti a vlákna v dreve sa stávajú silnejšie a pružnejšie, aby luk nemal tendenciu lámať sa.
"Výroba luku z mäkkého dreva, ako je lieska, trvá nejaké dva tri dni. Potom ten luk musí ešte preschnúť a musí sa natrieť olejom. Takže, aby luk vyzeral vo finálnej podobe, trvá to asi týždeň," priblížil Kepšta.
Tetivu luku pletie výrobca z ľanových vlákien, tri vrstvy po štyri vlákna. "Je veľmi dôležité dbať na dôkladne upletenú tetivu, pretože okrem toho že sa môže roztrhnúť, môže dôjsť aj k úrazu," vysvetľuje. Pletenie štandardnej tetivy na 160-centimetrový luk trvá podľa neho zhruba 3,5 hodiny.
Šípy sú vyrábané z lieskových alebo bazových krovín. Kepšta odhaľuje, prečo sú šípy rovné, keďže kríky bývalú zväčša krivé: "Drevo má tu fantastickú vlastnosť, že luk aj šíp je možné nad ohňom nahriať a ohýbať ho ako železo. Šíp tak dokážete vytvarovať do dokonalej rovnosti."
Návštevníci si počas leta na Košickom hrade môžu odskúšať aj streľbu z vyrobených lukov.
tasr
Foto: TASR/František Iván
Foto: TASR/František Iván
Foto: TASR/František Iván
Foto: TASR/František Iván
Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári