Až trištvrtina z nás si dnes kontroluje míňanie peňazí a radšej si kúpi lacný, ale nekvalitný tovar.
KOŠICE. Od začiatku krízy vidia ľudia na Slovensku svoju finančnú situáciu stále pesimistickejšie. Viac ako tretina má pocit, že s ich peniazmi je to horšie ako pred rokom.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu výskumnej agentúry TNS Slovakia. Kým v roku 2008 si kontrolovalo míňanie peňazí len 63 % Slovákov, dnes je to 74 %. P
ribližne toľko ľudí dnes o peniazoch v rodine často diskutuje, čo je za obdobie piatich rokov nárast o 13 %.
Aj keď odborníci na zdravie a výživu čoraz viac apelujú na kvalitu výrobkov, až 70 % z nás sa riadi najprv podľa ceny tovaru, až potom podľa kvality.
Sú medzi nami aj šťastlivci. 40 % Slovákov v prieskume uviedlo, že si kúpi, čo sa im páči. Väčšina, 72 %, priznala, že trávi voľný čas v nákupných centrách.
Okrem nakupujúcich v obchodných centrách pribúda z roka na rok aj áut na parkoviskách. Máme sa teda naozaj tak zle alebo sme si len zvykli sťažovať sa? Vývoj cien a nezamestnanosti dáva za pravdu pesimistom.
Nezamestnanosť sa zdvojnásobila
Priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve sa za posledných 5 rokov zvýšila o 82 eur na dnešných 805 eur.
Ťažšie je ale nájsť si prácu. Kým v máji 2008 bola miera nezamestnanosti 7,44 %, o päť rokov na to sa zdvojnásobila na 14,26 % (ÚPSVaR). Ak už robíme, zarobíme teda viac, ale viac nás stoja aj náklady na život.
„Rastie nezamestnanosť a tým aj neistota a negatívny vplyv na finančný majetok má aj inflácia. Pred piatimi rokmi bola situácia podstatne iná, ako je dnes. Ľudia si viac dovolili, kupovali nehnuteľnosti, žili lepšie hlavne z pocitového hľadiska,“ hovorí Peter Bigoš, senior manager zo spoločnosti Partners Group Sk.
Zlacnela iba doprava
Podľa Štatistického úradu SR sú spotrebiteľské ceny za posledný rok vyššie o 1,6 %.
Najviac si priplatíme za vzdelávanie, až o sedem percent viac. Za potraviny a nealko v obchodoch zaplatíme o 4,4 % viac ako v júni 2012.
Udržiavanie dobrého zdravia nás stojí o vyše dve percentá viac, oblečenie o 1,1 % viac a náklady na bývanie o 0,4 % viac ako vlani. Zlacnela podľa štatistík iba doprava, a to o jedno percento.
„Dnes odporúčame ľuďom zaoberať sa viac ich vlastným finančným tokom. Aby rozlišovali výdavky, ktoré sú naozaj dôležité od výdavkov, ktoré súvisia len so zvýšeným komfortom. Dôležité je optimalizovať nevýhodné pasíva z minulosti, vytvárať si železnú finančnú rezervu, zabezpečiť si príjem pred neočakávanými udalosťami. Nepredpokladám, že by sa mohla situácia v najbližších mesiacoch zmeniť.“
Anketa
Cítite sa chudobnejší alebo bohatší ako vlani?
Miloslav, advokát: Finančne sme na tom lepšie ako pred rokom, krízu veľmi nepociťujeme. Máme kopu iných starostí, toto u nás ide do úzadia. Momentálne ma trápia zdravotné problémy.
Marián, ekonóm: (dlhý smiech). Finančne je to stále horšie. Všetko išlo hore, od bývania cez potraviny. Platy máme malé, tie neporástli. Určite kríza ešte neodchádza.
Adriana, na invalidnom dôchodku, hľadá si prácu: Schválili sa nejaké dobré zákony, ale pokiaľ prídu do platnosti, prejde aj pol roka. Všetko to dlho trvá. Malo by byť lepšie tak o pol roka. V porovnaní s minulým rokom mám menej peňazí. Ceny idú hore, platy ani nie. Keby nebola nemocnica a VSŽ, neviem, čo by sme robili.
Jana, študentka: Vždy sú to také výkyvy, keď sa máme horšie alebo lepšie. Mám pocit, že teraz je to skôr horšie. Málokedy je to dobré. Náklady na domácnosť aj potraviny sú vyššie. Uvedomujem si to, lebo sama prispievam na domácnosť.
Peter, technický servis: Cítim sa asi rovnako ako pred rokom. Odložím si síce menej peňazí, ale to preto, že som bol živnostník a teraz som zamestnanec. Ináč ma finančné problémy netrápia.
lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári