KOŠICE. Vojenský bunker na kopci nad košickou mestskou časťou Kavečany, ktorý bol za minulého režimu postavený, aby slúžil na sledovanie účinkov jadrových zbraní, je na predaj.
V poradí tretie ponukové konanie zverejnilo v registri predajov štátneho majetku ministerstvo obrany. Cenu podzemnej stavby, ktorú vyhlásilo za prebytočný majetok, znížilo o 70 percent.
Pôvodne bola 960, teraz je 288 eur. Cenové ponuky môžu záujemcovia ešte posielať do 9. septembra.
Dobrý výhľad
Úkryt, aký je v Kavečanoch, masovo budovali z prefabrikovaných železobetónových dielcov ženijné jednotky československej armády od 60. rokov po celom území republiky.
Boli zaradené do systému TRHS (teritoriálnej radiačnej hlasnej siete) ako pozorovacie stanovištia zriadené na účely zisťovania chemického a jadrového napadnutia v prípade vojnového konfliktu.
„Budovali sa preto na miestach s dobrým výhľadom na očakávané ciele útokov zbraní hromadné ničenia. Od kavečianskeho úkrytu pomerne dobre vidno mesto Košice a celú Košickú kotlinu,“ hovorí Lukáš Luberda z občianskeho združenia Bunkre.
Ženijný úkryt v Kavečanoch bol skolaudovaný v roku 1982. Pozostáva z lomenej prístupovej chodbičky krytej protitlakovými a troma protiplynovými dverami, dekontaminačnej predsiene a hlavnej pracovnej miestnosti, ktorá mohla slúžiť aj na ukrytie.
Pracovná kapacita objektu bola šesť ľudí, núdzovo by dokázal skryť až 25 osôb.
Inde je múzeum
Podľa Luberdu by sa bunker dal využiť len na zriadenie malého múzea o chemickej a radiačnej výzbroji , ako je to v Cíferi, kde je jediný funkčný kryt tohto typu na Slovensku.
Ministerstvo obrany informovalo, že pred zverejnením ponuky kryt ponúklo samosprávam. „Mesto Košice ani Košický samosprávy kraj neprejavili záujem o jeho darovanie,“ uviedla Barbora Procházková z komunikačného odboru.
Rezort potvrdil, že doteraz sa mu podarilo predať tri kryty, ktoré boli pred rokom 1989 postavené na monitorovanie radiácie a chemických látok. Ďalších sedemnásť darovaním previedol na obce a mestá.
V Košiciach je pozorovací ženijný úkryt len v Kavečanoch. Okrem neho je na území mesta evidovaných 178 krytov civilnej ochrany.
Najväčší je asi v Čermeli. Slúžil ako štáb civilnej ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári