Na stredných školách v Košickom kraji bude po prázdninách učiť o 113 pedagogických zamestnancov menej ako v minulom školskom roku.
KOŠICE. Dôvodom prepúšťania učiteľov je okrem nižšieho počtu žiakov aj to, že Úrad KSK ako zriaďovateľ 65 škôl už môže medzi nimi presúvať len 5 percent normatívov.
Do konca roka 2012 to bolo až 10 percent. Vyše polovica menej zaplnených škôl v kraji sa tým dostala do finančných problémov a spolu s KSK tak museli prijať aj nepopulárne opatrenia.
Ešte v minulom roku si učitelia vyštrajkovali, že na ich mzdy pôjde celý normatív namiesto pôvodných 90 percent.
Po protestoch samospráv ako zriaďovateľov stredných a základných škôl, ktoré ako reakciu na tento krok avizovali prepúšťanie stoviek učiteľov, sa prijal kompromis.
Školy mali garantovaných 95 percent, pričom zvyšné peniaze mohol medzi školami presúvať ich zriaďovateľ.
Úrad KSK nimi mohol aspoň sčasti vyrovnávať finančné rozdiely medzi školami v menších mestách, resp. okrajových častiach kraja alebo pridať odborným školám, ktoré boli dôležité pre región, no nemali dostatočný počet žiakov.
Kandráč: Hrozilo až 190 výpovedí
Šéf odboru školstva Štefan Kandráč (nez.) tvrdí, že tento kompromis pomohol len čiastočne.
„Stále platí, že najmä zdravotnícke školy majú prebytok financií na mzdy a iné školy živoria. Ak k tomu pridáme očakávaný pokles počtu žiakov k septembru 2013, ktorý je asi 1000, a tiež dôsledky poklesu zo septembra minulého roku (1780 žiakov), je zrejmé, že školy boli nútené pristúpiť k radikálnym organizačným opatreniam. Kvôli tomu museli prepustiť celkovo 113 pedagogických zamestnancov. Ak by sme však vôbec nemohli hýbať s presunmi financií, výpovede by si prevzalo celkovo 190 učiteľov.“
Hoci adeptov na rušenie škôl pre nízky počet žiakov bolo viacero, od septembra ubudne zatiaľ len jedna škola, a to SOŠ pôšt a telekomunikácií na Palackého ulici v Košiciach. Jej 175 žiakov ako aj časť učiteľov sa presunie na SPŠ dopravnú.
Keďže demografický vývoj signalizuje minimálne do roku 2016 ďalší pokles počtov žiakov, Kandráč nevylučuje, že po troch etapách racionalizácie stredných škôl v kraji môže prísť aj štvrtá.
„To môže znamenať aj zánik niektorých škôl. Zároveň tie ostatné budú musieť prispôsobovať organizáciu školy aktuálnemu počtu žiakov. Presné čísla dnes nie je možné uviesť, no budeme sa snažiť, aby dopad na pedagógov bol čo najmenší. Pripravujeme ďalšie úpravy siete odborov na našich školách, kde najmä zastarané odbory zaniknú a na druhej strane pribudnú odbory najmä z IT alebo strojárenstva, o ktoré majú zamestnávatelia v kraji záujem.“
Šéf odborov: Prepusteným poskytneme právnikov
Šéf školských odborov na Slovensku Pavel Ondek síce chápe, že počty žiakov klesajú, avšak trvá na stanovisku, že ani jeden učiteľ nepríde o svoju prácu kvôli výsledkom minuloročného štrajku a zmenám v prerozdeľovaní normatívov.
„Naďalej sme presvedčení, že zamestnanci škôl majú dostávať celých 100 percent mzdového normatívu. Teda aby finančné prostriedky na mzdy nekončili v prevádzke. Mrzí nás, keď učitelia prichádzajú o prácu, no majú podpísané kolektívne zmluvy, ktoré im zaručujú v mnohých prípadoch až 5-mesačné odstupné. Každý učiteľ môže požiadať náš odborový zväz o bezplatnú radu. Tým, ktorí si myslia, že boli neoprávnene prepustení, poskytneme právnika, ktorý ich bude zastupovať na súde.“
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári