Kto sa včera dopoludnia pohyboval centrom mesta a konkrétne v blízkosti "rybacej" fontány medzi Immaculatou a budovou Štátneho divadla, mal nečakaný zážitok. Približne o 9. hodine začala z trysiek striekať pena. Bolo jej toľko, že po chvíli zaplnila celú fontánu. Samozrejme, kým dospelí si šli na toto čudo oči vyočiť, niekoľko detí neváhalo a naskákalo do peny. Šantili v nej dovtedy, kým ich nevyhnali mestskí policajti.
"Na tento bezprecedentný vandalský čin sme boli anonymným telefonátom upozornení až o 12. hodine," dozvedeli sme sa od kpt. Dušana Monitora, vedúceho oddelenia mestskej polície, zodpovedného za kamerový systém. "Žiaľ dovtedy sme si toto narušenie verejného poriadku nevšimli. Kamery síce celé mesto snímali, no my sme mali na všetkých obrazovkách naladený priamy prenos z tenisového turnaja v Bratislave, kde náš veliteľ práve zvádzal finálový boj so svojím bratislavským kolegom. Sami uznáte, že tento duel sme si nemohli nechať ujsť..."
Až po spomínanom telefonickom avíze sa k Immaculate vybrala hliadka, ktorá zjednala poriadok. Od peny zababrané detváky z nej vyhnala a prívod cirkulujúcej vody zastavila. Zakrátko sa k fontáne prihli hasiči, ktorí penu odsali a starú vodu v systéme vymenili za novú. Samozrejme, z peny odobrali vzorku, aby mohli v laboratóriu zistiť, aká látka znečistenie vody spôsobila.
"Hoci sme znečistenie vody v priamom prenose nevideli, to ešte neznamená, že autora tohto činu nevypátrame," pochválil sa nám kpt. Monitor. "Záznamy kamier uchovávame 48 hodín, takže až si ich spätne pozrieme, verím, že zločinec dlho v anonymite a bez trestu neostane. K náhrade dostane nielen výjazd hasičov, výplach systému fontány a päť hektolitrov novej vody, ale čaká ho aj pokuta za spôsobenú výtržnosť. Môže to byť až 333 eur."
Kým pátranie po recesistovi v týchto chvíľach pokračuje, akú látku vylial do fontány je už známe. Hasiči nás informovali, ide o prostriedok na čistenie riadu s názvom JAR EKO. Vandal si ho vybral zrejme kvôli dvom jeho dôležitým vlastnostiam. Výbornej penivosti aj v studenej vode (vo fontáne je kvôli rybám štandardne 15° C) a minimálnemu negatívnemu vplyvu na životné prostredie. Vďaka tomu sa farebným kapríkom ani po troch "penivých" hodinách nič nestalo.
Kpt. Monitor na záver dodal, že k zopakovaniu včerajšieho úkazu určite nedôjde. Ak by si aj na obrazovkách opäť naladili nejaký zaujímavý program, niekoľko z nich bude stále nonstop snímať všetky fontány v centre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári