Ako sa mení doba, tak sa v Košiciach obmieňa aj pamätník na 21. august 1968.
KOŠICE. Najviac mŕtvych na Slovensku po sebe zanechali vojská Varšavskej zmluvy v Košiciach. Česi uvádzajú desať mien, Ústav pamäti národa (ÚPN) šesť. To, že je počet obetí sporný, je zrejmé aj z toho, ako sa v centre mesta menia pamätné tabule.
„Na budúci rok sa stretneme znovu pri novej tabuli s menami všetkých ôsmich obetí,“ vyhlásil pri vlaňajšej spomienke na okupáciu Košíc primátor Richard Raši (Smer).
Režim utajenia
Autori
Ako sa menili
1. Neznámy autor: Text:
„Tu zhasol život mladého človeka. Prečo?“2. Autor: Arpád Račko, materiál: biely mramor, bronz. Text: „Tragicky zahynuli 21. augusta 1968“ a mená šiestich obetí. Tabuľu osadili koncom septembra 1968, po niekoľkých týždňoch zmizla.
3. Autor: Zbyněk Prokop, olej na plátne. Text: „Symbolická spomienka na obete 21. augusta 1968“, bez mien. Zavesená v januári 1990, vydržala niekoľko dní.
4. Autor: Arpád Račko, kópia jeho tabule z roku 1968. Umiestnená na pôvodnom mieste v auguste 1990, po niekoľkých dňoch zmizla.
5. Autori: Peter Kalmus, Jozef Kužidlo, materiál: čierny mramor, ručne sekané písmo. Text: 21. augusta 1969 boli zabití zbraňami okupačných armád... (nasledujú mená šiestich obetí). Nainštalovaná v júni 1991, odstránená v auguste 2013.
6. Autor: Gabriel Kladek, informácie až po odhalení.
Kalmus, Kužidlo a ich tabuľa. FOTO – AUTOR
Sľub v stredu splní. Na bývalej budove Tuzexu na Hlavnej ulici, kde okupanti zasiahli strelou do hlavy Ladislava Martoníka (24), odhalí pamätnú tabuľu obetiam okupácie. Od roku 1968 šiestu v poradí. Budú na nej mená deviatich obetí.
Na informácie o novej tabuli a demontáži pôvodnej, ktorú na tom istom mieste odhalili 24. júna 1991 pri príležitosti odchodu posledného sovietskeho vojaka z Československa, mesto uvalilo informačné embargo.
V utajení koncom minulého týždňa demontovali tabuľu košických výtvarníkov Petra Kalmusa a Jozefa Kužidla.
O jej odstránení sa dozvedeli náhodou, keď cez víkend našli novú tabuľu zabalenú do papiera a fólie.
„Nik nám nič neoznámil, nikto nás nezavolal, aby sme ju dali dole. Aj keď je tabuľa majetkom mesta, porušilo zákon o duševnom vlastníctve a autorské práva,“ myslí si Kalmus.
Zvláštna komisia
Tabuľu schválila komisia, ktorú špeciálne na tento účel vymenoval primátor. Sú v nej zástupcovia útvaru hlavného architekta mesta, pamiatkarov a ďalších odborníkov z mestských a štátnych inštitúcií.
Šéf komisie Jozef Kravec z útvaru hlavného architekta o tabuli odmietol hovoriť. Rovnako na otázky reagovali aj viacerí jej členovia.
O jej ustanovení a činnosti nemali informácie ani poslanci mestského zastupiteľstva. „O novej tabuli a komisii neviem, nemám informácie ani o jej odhalení,“ hovorí predseda opozičného poslaneckého klubu SDKÚ v mestskom zastupiteľstve Emil Petrvalský.
Prekvapene reagoval aj šéf poslaneckého klubu KDH Daniel Rusnák: „Mám pocit, že si tu niekto sprivatizoval okupáciu a jej obete. Nemá na to právo ani primátor, a už tobôž nie Smer. V minulosti sme o takýchto veciach ako poslanci rokovali alebo nás primátor aspoň informoval.“
Autorom novej tabule je košický historik umenia Gabriel Kladek. Pre SME povedal, že na nej bude deväť mien namiesto doterajších šiestich.
„Je to výsledok môjho dvadsaťročného výskumu. Všetko je overené, stopercentne sedí,“ tvrdí kunsthistorik, ktorý radil viacerým košickým ponovembrovým primátorom pri ochrane pamiatok vrátane Rašiho. „Primátor Raši je doteraz jediný, kto bol ochotný uviesť veci na správnu mieru.“
Prvá, neoficiálna tabuľa sa objavila na mieste tragédie so stopami krvi obete pár dní po tragédii. FOTO PRE SME - RÓBERT BERENHAUT
Oprava chýb
Kladek tvrdí, že na tabuli, ktorú mesto nechalo odstrániť, boli faktografické chyby, najmä čo sa týka počtu obetí. Pritom v roku 2011 podal návrh na vyhotovenie jednoduchých držiakov na zavesenie vencov, na ktorom je pôvodný text so šiestimi menami.
„Vychádzali sme z pôvodnej tabule Arpáda Račka z roku 1968 a z dovtedy známych faktov,“ vysvetľuje Kalmus, podľa čoho písali obete na tabuľu. „Postupne sme sa dopracovali k policajným dokumentom o počte mŕtvych a zranených, na ktorých bolo sedem obetí. Neskôr sme prišli na ďalšie mená.“
Kalmus podal v roku 2008 návrh na novú tabuľu so siedmimi menami a s dvojjazyčným textom, ktorému by rozumeli aj zahraniční návštevníci. „Slušné by bolo, keby prišli s požiadavkou, že text treba upraviť a mená doplniť. Takto sa môže stať, že o pár rokov príde ďalší výskumník s novými menami a požiadavkou na novú tabuľu.“
Peter Jašek z Ústavu pamäti národa sa invázii vojsk „spriatelených armád“ venuje a potvrdzuje, že priebeh okupácie ďalej skúmajú. „Ani počet obetí nie je definitívne uzavretý.“
Kliknutím - spustíte infograf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári