Ľudia sa divia, ako je možné stavať v parku, a obávajú sa kamufláže a lá Paška.
KOŠICE. V parku pri Poliklinike Sever, ktorý vlani zrevitalizovali z eurofondov v rámci projektu mesta kultúry, sa chystá stavba. Na mieste bývalých verejných záchodov chce ich súkromný majiteľ stavať polyfunkčný objekt.
„To je nehoráznosť, v srdci zelenej zóny má byť trojpodlažná budova, ktorá nesúvisí s parkom,“ kritizujú psičkári, navštevujúci park, a obyvatelia okolitých bytov na Chalupkovej či Komenského. Stavbu chcú zastaviť petíciou.
Jedna z obyvateliek susedných bytoviek Zlata Bíliková spomína, že keď mesto park rekonštruovalo, čudovali sa, prečo nič nerobia s WC.
Radnica vysvetľuje, že súkromná parcela súčasťou revitalizácie parku nebola, a tak projekt EHMK novostavbe nebráni.
„Pozemok v parku pri poliklinike vlastnia nejakí lekári. Vraj tam bude bar, ambulancie aj byty. Neviem, či to územný plán dovoľuje, ale na Slovensku je všetko možné zakamuflovať – ako pri polyfunkčnom dome s Paškovým apartmánom v Mestskom parku,“ vraví Bíliková.
Podobne nezahrnulo mesto do rekonštrukcie susedného parku Komenského – západ ani parcelu pri Krčme Letná.
Potom ju predalo majiteľom krčmy (syn župana Zdenka Trebuľu Matej, šéf VÚSCH František Sabol a člen jeho predstavenstva Marián Albert) kvôli jej rozšíreniu do parku.
Investor: Žiadne byty
Pozemok (148 m2), na ktorého časti stoja záchody, vlastní firma Centrum prenatálnej diagnostiky. Stavbu im projektuje architekt Miloš Adam.
Ten vysvetľuje, že chystajú žiadosť o územné rozhodnutie, ale súhlas mestského útvaru hlavného architekta už majú.
„Nielen daná parcela, ale celý zelený pás južne od chodníka podľa územného plánu už od 70. rokoch 20. storočia nie je parkom, ale plochou pre obytnú zástavbu a občiansku vybavenosť.“
Spolumajiteľ investorskej firmy, známy košický gynekológ Róbert Dankovčík deklaruje, že žiadny byty tam neplánujú.
„Na prízemí bude kaviarnička s multifunkčnou miestnosťou – materským centrom pre cvičenie tehotných, mamičiek s deťmi, gravid jogu, prednášky z pôrodníctva či detskej psychológie, atď.“
Toalety pre všetkých
Na 1. a 2. poschodí majú byť ambulancie a ultrazvuky. Rátajú i s jedným podzemným podlažím so servisnými priestormi aj WC pre návštevníkov parku.
„Obnoviť verejné WC je podmienka od mesta,“ hovorí Dankovčík.
Prístup do objektu projektujú z chodníka v parku, kam orientujú aj vstupnú fasádu. Parkovanie plánujú na verejnej komunikácii na Komenského.
Vyrúbať chcú vraj len jeden vyschnutý strom, kríky a urobia sadové úpravy.
Svetlotechnický posudok podľa investora preukázal, že 4-podlažným domom na Chalupkovej 3-podlažná novostavba tieniť nebude.
Dankovčík: Prídu na kávu
Na margo obáv ľudí Dankovčík reaguje, že nie je developer ani politik, len gynekológ s vyše 20-ročnou praxou, ktorý ordinuje v drahom prenájme v Starom Meste a rád by šiel do vlastného a lepšieho, preto vlani od súkromnej osoby kúpili objekt na Severe.
„Celý život bývam blízko, na Tomášikovej, park poznám, chodil som tam s deťmi, nefunkčné WC sú hanbou parku. Je to náš súkromný majetok, náš zámer je legálny, transparentný a rád ho odprezentujem aj ľuďom z okolia, ak chcú.“
Dodal, že bývalý majiteľ WC mal od mesta ešte za exprimátora Františka Knapíka (KDH) už aj stavebné povolenie na fitnes a toalety, ale stavať nikdy nezačal.
„My ideme vlastnou cestou, od nuly, férovo, chceme prispieť k zveľadeniu parku, aby mamičky s deťmi mali kam ísť.“ Doplnil, že aj ľudia, ktorí majú zo stavby obavy, k nim potom radi prídu na kávu.
V súlade s územným plánom
„Stavba môže byť iba na pôdoryse jestvujúcich toaliet, nesmie zasiahnuť do revitalizovaného parku a byty nedovolíme,“ tvrdí hlavná architektka Košíc Petronela Királyová.
Vysvetľuje, že hoci územný plán byty dovoľuje, pre polohu v parku by nesúhlasili a žiadali by aj parkovanie na vlastnom pozemku, ktorý je malý a bol by to problém.
Hovorí, že prízemie musí byť vo väzbe na park, ktorý kaviareň či cukráreň oživí, a budú tam aj WC.
Šéfarchitektka priznáva, že južný pás parku nie je podľa územného plánu zeleňou. Pripisuje to nedokonalým technickým zariadeniam pred 30 – 40 rokmi: „Vtedy mohlo dôjsť k nepresnému zakresleniu či posunu hranice. Územný plán sa v minulosti ešte nerobil na podklade katastrálnej mapy ako teraz.“
Zdôrazňuje, že zeleň okolo parcely investora vlastní mesto, preto ďalšie stavby v parku nehrozia. Podľa Királyovej územný plán opravia, aby kopíroval reálne územie parku, no chystanej stavbe už brániť nebudú – oproti ohyzdným WC v nej vidí prínos pre park.
Parky Komenského a Moyzesova zrekonštruovali vlani za asi 3 milióny eur. Podľa magistrátu mesto WC v parku nikdy nevlastnilo.
Exvlastník tam chcel aj bývať
Po revolúcii kúpil v 90. rokoch záchody v dražbe v rámci privatizácie od technických služieb Staromešťan Juraj Barla.
„Predtým tam sedela pani a za celý deň sa prišli vyčúrať len dvaja ľudia, to bola čistá strata. Potom sa už otvárali len 1. mája. Ja som ich už kupoval ako nefunkčné. Za vyše 20 rokov som to nikdy neprevádzkoval. Mal som rôzne zámery, napríklad i kaviareň s jedným bytom pre seba. Nakoniec som aj dostal stavebné povolenie na fitnes a WC, ale pre iné aktivity a nedostatok času a financií som to minulý rok predal tým lekárom.“
Chodník rozdeľuje park a „park“. Podľa územného plánu je za chodníkom (v pozadí) zeleň a pred ním, kde stoja aj záchody, obytná zástavba a občianska vybavenosť. Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári