KOŠICE. Vek niektorých nemocničných lôžok dosahuje aj tridsať rokov, odhaduje jeden z opýtaných lekárov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Na otázku, aký je priemerný vek postelí a koľko z nich by bolo potrebné vymeniť, zdravotnícke zariadenie neodpovedalo.
Na postele a matrace si pacienti podľa vyjadrenia nemocnice neťažkajú.
„Stav lôžok je v súčasnosti vyhovujúci a v tomto roku sme nezaznamenali ani jednu sťažnosť,“ vysvetľuje nemocničná hovorkyňa Ladislava Šustová.
Opravujú zamestnanci
Ako druhá najväčšia slovenská nemocnica disponuje vyče 1350 posteľami. Lôžka i matrace obnovuje Univerzitná podľa potreby. Časť postelí vymenila v roku 2005, vlani kúpila 31 nových matracov.
Ak sú chybné, nemocnici ich opravujú vlastní zamestnanci. Podľa vyjadrenia lekára, ktorý chcel ostať v anonymite, vymieňajú napríklad kolieska alebo renovujú polohovateľné podhlavnice.
Okrem klasických hydraulických a polohovateľných lôžok vlastní nemocnica elektrické na ovládanie pacientom a lôžka pre intenzívnu starostlivosť.
Obnova za 150–tisíc
Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb a Výchoslovenskom onkologickom ústave menili všetky lôžka i matrace pred niekoľkými rokmi. Kardioústav v roku 2010, keď sa sťahoval do nových priestorov.
Onkoústav ich nakupoval priebežne počas rekonštrukcie od roku 2008.
„Do obnovy lôžkového fondu sme od roku 2008 do roku 2011 investovali 150–tisíc eur,“ vymenúva jeho generálna riaditeľka Nataša Džunková.
Kompletne obnovený lôžkový fond vrátane matracov má 1. súkromná nemocnica Košice-Šaca. Podľa jej riaditeľa Juraja Vančíka ich vymieňajú a nové dokupujú priebežne.
Ministerstvo zdravotníctva v nemocniciach nesleduje, aký je stav lôžok a matracov. Odkázalo na zdravotnícke zariadenia.
Užívané desaťročia
Stav nemocničných postelí považuje za nevyhovujúci prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Aká je ich kvalita, závisí podľa nej od zriaďovateľa a ochoty investovať.
„Väčšina lôžok sa používa už niekoľko desaťročí, čo svedčí o ich stave, vrátane používaných matracov. Mnoho z nich nemá ani možnosť polohovania, ani antidekubitárne matrace.“
To podľa Lazorovej komplikuje starostlivosť o ležiacich a imobilných pacientov.
„Je potrebné ich nielen polohovať - to znamená otáčať a meniť ich polohu na nemocničných posteliach – ale aj starať sa o hygienu a príjem tekutín a potravy a podobne.“
Nemocnice sa pri výmene lôžok a postelí riadia vlastným prevádzkovým poriadkom. Aká je ich životnosť, nestanovuje žiadna vyhláška ani zákon, potvrdzuje Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva. Závisí to od ich prevádzkového poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári