KOŠICE. Už takmer dva mesiace je Chorvátsko platným členom Európskej únie. Od prvého júla pristúpilo ako 28. štát k združeniu európskeho integračného zoskupenia. Z krajín bývalej Juhoslávie je iba druhou krajinou, ktorá splnila podmienky na vstup.
Chorvátsko je naďalej našou najobľúbenejšou destiláciou. K slovenskému moru ročne zavíta až 350–tisíc Slovákov.
Podľa generálneho sekretára Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Ivana Schwarza sa Slovákov vstup Chorvátska do EÚ z praktického hľadiska nedotkol.
„Za najväčšie pozitívum môžeme označiť, že odpadli hraničné kontroly. To znamená, že celá doprava na colniciach je rýchlejšia, plynulejšia a dynamickejšia,“ uviedol Schwarz.
Zároveň dodal, že služby sú stále na rovnakej úrovni.
„Vstup do EÚ na túto oblasť nemá nejaký vplyv. Z tohto pohľadu zostáva všetko po starom. Podobne je to aj s vývojom cien v Chorvátsku.“
Ani ceny zájazdov pre tohtoročnú sezónu sa vstupom krajiny do EÚ nezmenili. Dovolenkári môžu pocítiť členstvo pri návšteve zdravotníckeho zariadenia.
„Platí tam európska kartička zdravotného poistenia. Avšak väčšina dovolenkárov štandardne využíva aj komerčné poistenie, takzvané komplexné cestovné poistenie. Umožňuje ešte širšie a detailnejšie pokrytie poistných udalostí v súvislosti so zdravím klientov cestovných kancelárií,“ informuje generálny sekretár SACKA.
Jednou z výhod vstupu Chorvátska do EÚ sú lacnejšie hovory. Minúta odchádzajúceho hovoru tak vyjde na 24 centov, minúta prijatého hovoru 7 centov, SMS správy 8 centov a jeden prenesený megabajt stojí 45 centov.
Niektoré obmedzenia zostali
Dovolenkári si od 1. júla môžu prevážať tovary živočíšneho pôvodu iba na svoju osobnú spotrebu. Podobne je to aj s prepravou alkoholu a tabakových výrobkov.
Na osobnú spotrebu je teda určených maximálne 200 cigariet, 250 gramov tabaku, 2 litre stolového vína a 1 liter destilátu.
Pri prevoze psov či mačiek je potrebný pas spoločenského zvieraťa, ktorý obsahuje potvrdenie od veterinárneho lekára, že zviera je klinicky zdravé. Vyvážanie chránených korytnačiek, morských koníkov alebo orchideí je prísne zakázané.
Cez colnicu iba preleteli
Slovenskí dovolenkári, ktorí strávili tohoročnú dovolenku v Chorvátsku, si vstup do EÚ pochvaľujú.
„Pocítili sme to najmä na colnici. Iba sme cez ňu preleteli. Keď sme sa vracali, tak sme na chorvátsko-maďarskej hranici čakali 15 minút za ukrajinským autom. Až vtedy sme videli ten rozdiel,“ opisuje Ján Bubnar, ktorý dovolenkoval s rodinou na Makarskej riviére.
Ako tvrdí, na vývoji cien je vstup krajiny do EÚ ťažko rozpoznateľný.
„Nie sme tam totiž počas celého roka. V lete zase netrávime dovolenku vždy v rovnakých strediskách. Myslím si však, že ceny ešte len porastú,“ domnieva sa Ján.
Študentka Alexandra Mančíková sa do Chorvátska vrátila po takmer šiestich rokoch.
„Tento rok nám ani len občianske preukazy nepozreli. Zdravotnú starostlivosť sme, našťastie, nemuseli vyhľadať, takže neviem posúdiť, či sa pre nás v tomto prípade niečo zlepšilo. Čo sa týka hovorov, tak takmer na každom kroku propagovali mobilné siete svoje zľavy v hovoroch do rôznych krajín,“ prejavila maximálnu spokojnosť Alexandra.
Autor: Lívia Godová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári