Zvieratá musia byť povinne označené mikročipom do veku 8 týždňov. Čipovanie výrazným spôsobom pomôže pri hľadaní strateného psa, mačky i pri identifikácii majiteľa zvieraťa.
KOŠICE. Do konca septembra platí pre všetkých majiteľov psov, mačiek a fretiek povinnosť označiť svojho domáceho miláčika mikročipom. Nerozhoduje pri tom vek ani zdravotný stav zvieraťa.
Veterinári postupne začínajú mávať návaly ľudí. „Mám pocit, že nič nerobíme, iba čipujeme,“ hovorí s úsmevom veterinárna lekárka Darina Pilecká.
„Denne urobíme 6 až 10 čipov. Celkový úkon čipu trvá asi sekundu. Omnoho dlhšie sa zdržíme pri zapisovaní údajov. Psíček ani mačička to vôbec nepocíti.“
Ako Pilecká tvrdí, zvieratá čipujú už od roku 2004. Teliesko zo špeciálneho skladu, ktoré obsahuje svoj kód, aplikujú podkožne hrubou ihlou tak, aby sa pretlačilo pod krk zvieraťa.
„Za tie dlhé roky, čo čipujeme, sme nezaznamenali ani jeden prípad, aby sa miesto zapálilo, opuchlo, hnisalo, bolelo, alebo aby sa čip objavil na inom mieste tela. Ľudia sa preto nemajú čoho obávať. Väčšina psov to lepšie znáša ako injekciu pri vakcinácii. Robíme to pri plnom vedomí,“ uvádza košická veterinárka.
Čipovanie platí takmer pre všetkých psov, mačky a fretky bez rozdielu rasy. „Výnimka sa vzťahuje iba na psov, ktorí majú tetovanie. Musí byť preukázateľné a čitateľné s preukazom pôvodu,“ informuje Pilecká.
Pri tetovaní platí, že musí byť urobené pred 3. júlom 2011. V prípade, ak chcú majitelia previesť psa cez hranice, už pre nich platí povinnosť čipovania.
Veterinár môže odmietnuť ošetriť psa, ktorý nebol začipovaný. „Pokiaľ má však aký-taký morálny a etický prístup, tak to v akútnych prípadoch neurobí.“
Pokuty budú prísne
Ceny za začipovanie sú rozdielne. Zvyčajne sa pohybujú od 15 do 30 eur bez rozdielu rasy či veľkosti zvieratá.
Lekár zverejní čip s údajmi o zvierati na internetovej stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat, ktorá obsahuje údaje o zvierati, číslo mikročipu, informácie o vakcinácii proti besnote, cestovnom pase i o samotnom majiteľovi zvieraťa.
Databázu spravuje Komora veterinárnych lekárov SR. Register je prepojený aj na medzinárodné vyhľadávače stratených zvierat.
Ak svojho domáceho miláčika nedáte začipovať, hrozí vám pokuta až do výšky 300 eur. Kontrolórmi budú inšpektori z regionálnych a potravinových správ (RVPS).
„Všetky regionálne správy sú vybavené čítačkou. Inšpektori však nebudú chodiť po uliciach a kontrolovať psov, či majú v sebe mikročip. Budeme iba reagovať na podnety od veterinárov, prípadne zo strany verejnosti. Veterinár by totiž nemal vyšetriť psa, ak nebude začipovaný,“ uviedol Aleš Novotný z RVPS Michalovce. Čipovanie túlavých zvierat budú mať na starosti útulky.
Iba ako dobrovoľnosť?
Psíčkarom sa nepozdáva, že čipovanie psov vyplýva ako povinnosť pre každého. Lenka, majiteľka ročného yorkshirskeho teriéra, to považuje za byrokraciu.
„S Lilou sme ešte neboli, no chystáme sa. Na jednej strane je to dobrý nápad, lebo v prípade straty sa rýchlo vráti jeho majiteľovi. Nemalo by to byť však povinnosťou, ale skôr dobrovoľným rozhodnutím majiteľa,“ hovorí rozhorčene.
„Predsa len, ide o nemalú sumu peňazí a určitým spôsobom to zasiahne rodinný rozpočet,“ dodáva na záver Lenka.
Autor: Lívia Godová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári