Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Tretina zo svedkov, ktorých okresný súd v Budapešti predvolal v kauze Evy Rezešovej Varholíkovej, vo štvrtok neprišla. Z deviatich traja chýbali, medzi nimi aj jej exmilenec Erik Fischer, s ktorým má dcéru.
KOŠICE/BUDAPEŠŤ. Na okresnom súde v Budapešti vo štvrtok pokračovalo pojednávanie s Košičankou Evou Varholíkovou – Rezešovou (36).
Čelí obvineniu, že vlani v auguste zavinila na 42. kilometri diaľnice do Budapešti haváriu so štyrmi obeťami.
Podľa záverov vyšetrovania šla Košičanka rýchlosťou vyše 160 km/hod. a s 1,5 promile v krvi.
Na krku má obvinenie z dvoch trestných činov – spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s usmrtením viacerých osôb a z ohrozovania cestnej premávky.
Ona však vyhlásila, že sa necíti vinná ani v jednom bode obžaloby.
Odber až po pol hodine
Ako prvý sa pred senát postavil chirurg z nemocnice, kam Košičanku po nehode, ktorá sa stala o 4.40 hod., priviezla sanitka o 6.08 hod.
Na otázku sudkyne, prečo jej odobrali krv až o pol hodinu, keď policajt žiadal okamžite, lekár uspokojivo odpovedať nevedel.
Sudkyňa sa ho dôrazne pýtala trikrát, aby jej to vysvetlil, no dozvedela sa iba to, že prednosť dostala základná anamnéza.
Ďalšie otázky sudkyne sa týkali možného pitia vody či požitia liekov v nemocnici. Lekár odpovedal, že Košičanku nestrážil, to mal na starosti policajt.
Stopy po Augmentíne a liekoch na záchvaty však potvrdil. Vylúčil, že by pacientka užívala Bromhexin.
„Vyzerala bojazlivo a alkohol z nej som necítil. Povedala, že naposledy pila 20. augusta na obed,“ vypovedal lekár. S Košičankou vraj komunikoval po maďarsky, tlmočníka si nežiadala.
Po prvom chirurgovi súd vypočul aj druhého, ktorý mal v osudnú noc službu.
Z jeho výpovede vyplynulo, že hoci mal Košičanku vyšetriť aj on, spoľahol sa na kolegu, ktorý bol pri pacientke skôr. K záverom, ktoré uviedol v dokumentácii, iba pripojil podpis.
Pumpár opitosť nespozoroval
Po lekároch vypovedal zamestnanec čerpacej stanice Shell, ktorá je na 142. kilometri diaľnice.
Varholíková Rezešová tam pred nehodou tankovala a kúpila si energetický nápoj a žuvačky.
Na otázku sudkyne, či si na zákazníčke všimol niečo podozrivé, napríklad pri chôdzi, svedok odpovedal, že nie.
Najbližšie bol k nej asi 4 metre, preto sa nevedel vyjadriť k prípadnému alkoholu v jej dychu.
Plná čísel bola výpoveď znalca, ktorý vykonal analýzu krvných vzoriek z dvoch odberov. Prvého o 6.40 hod. a druhého o 8.15 hod.
Vysvetlil, že v oboch prípadoch sa z každej vzorky urobili štyri merania. Ich priemer potom určil hladinu alkoholu. V prvej vzorke 1,25 a v druhej 1,22 promile.
Na otázku sudkyne, či by znalec dokázal vypracovať krivku, znázorňujúcu nárast a pokles hladiny alkoholu v krvi Košičanky a z nej vyčítať, kedy vlastne a koľko vypila, dostala zápornú odpoveď.
Na to by vraj bolo treba oveľa viac odberov krvi.
Volala mená mŕtvych
Posledným, koho vo štvrtok súd vypočul, bol vodič sanitky, ktorá prišla na miesto nehody ako prvá.
Nevedno prečo, no policajt ich poslal ošetrovať Košičanku, sediacu na krajnici.
Svedok sa nevedel vyjadriť, či mala vypité, lebo bol pri pacientke lekár, takže nechcel špekulovať.
Ak aj bol bližšie, alkohol by necítil, lebo vzduchom sa šíril typický zápach spálených tiel.
Výpoveď vodiča bola plná emócií. Aj vyše rok po nehode si na ňu dobre pamätal a ako ním otriasla vtedy, tak mu bolo clivo aj teraz, keď má o nej rozprávať.
Navyše, syn ženy, ktorá nehodu prežila, no o dva dni zomrela v nemocnici, ho požiadal, aby si spomenul na jej posledné slová. H
oci svedok najprv nechcel, napokon odpovedal: „Vyvolávala mená ľudí v aute a kričala, prečo nezomrela aj ona. Musela veľmi trpieť.“
Svedok si pamätal aj slová, ktoré vyslovila Varholíková– Rezešová. „Čo bude s mojimi deťmi, povedala, akoby sa pýtala. Vrylo sa mi to do pamäti, lebo aj ja som otec,“ vysvetlil svedok.
Fischer ochorel
Traja svedkovia vo štvrtok neprišli, medzi nimi aj expriateľ obvinenej Košičanky, podnikateľ Erik Fischer.
Keď sudkyňa prečítala jeho písomné ospravedlnenie, že pricestovať nemohol zo zdravotných dôvodov, Varholíková–Rezešová otočila hlavu k mame a usmiala sa.
Aj tam vládla dobrá nálada a Eva Džodlová okamžite niekam esemeskovala.
Súd predvolá Fischera i ostatných absentérov na budúci piatok. Pokračovať v pojednávaní však bude už v stredu.
Budova súdu má už svoje za sebou
Budovu, v ktorej prebieha súdny proces s Evou Varholíkovou - Rezešovou, si vybrala sudkyňa. Iba pred nedávnom sa do nej presťahovala.
KOŠICE/ BUDAPEŠŤ. V slovenských médiách sa pôvodne objavila správa, že súdny proces s prominentnou Košičankou sa uskutoční v meste Gödöllő, ktoré je najbližšie k miestu nehody.
Predsedníčka senátu napokon rozhodla, že hlavné pojednávanie bude v budove, do ktorej sa nedávno presťahovala.
Samozrejme, zavážilo aj kapacitné hľadisko, keďže sa očakával zvýšený záujem maďarských a slovenských médií.
Šesťposchodová budova, v ktorej súd sídli, stojí na rušnej Tököly útca. Už na prvý pohľad naznačuje, že bola postavená v štýle socialistickej architektúry.
Klasická kocka s použitím „moderného“ hliníka sa zjavne odlišuje od väčšiny stavieb naokolo, ktoré si pamätajú oveľa staršiu históriu.
Jej postavenie približne v 70. rokoch minulého storočia nám potvrdil hovorca súdu János Kosta.
„Budova má okolo 40 rokov a sídli v nej niekoľko súdov. Krajský, mestský aj okresný. Súdnych siení je 10 a väčšinou sa v nich pojednávajú trestné prípady. Súdna sieň, v ktorej prebieha proces so Slovenkou, je najväčšia a jediná v tvare auly. Ostatné sú menšie a klasicky rovné,“ vysvetlil nám hovorca.
Kosta dodal, že prípad Varholíkovej Rezešovej je prvý, ktorého hlavnou aktérkou je Slovenka.
Cudzinci z iných krajín však už na lavici obžalovaných sedeli a väčšinou šlo o vraždy. Vtedy boli v sektore pre verejnosť medzi zástupcami médií aj novinári zo CNN a BBC.
Je maximálne využitá
Po rekonštrukcii volá nielen exteriér budovy, ktorá je z jednej strany kvôli blízkej železničnej trati celá sfarbená do oranžova, ale aj exteriér.
Napríklad výmenou vŕzgajúceho výťahu typu paternoster či opadávajúcej omietky v hlavnej súdnej sieni. Nič z toho však budove, akých majú podľa hovorcu súdy v Budapešti ešte štyri, nehrozí.
„Táto budova je denne tak vyťažená, že akékoľvek odstavenie hoci len jednej jej časti nepripadá do úvahy,“ povedal Kosta.
Róbert Bejda
Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári