Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Košickej univerzite vypršal čas, ktorý jej dala cirkev, aby našla peniaze na kúpu jej pozemkov v botanickej záhrade.
KOŠICE. Návštevníci Botanickej záhrady Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach si odvčera nemôžu pozrieť všetky jej výstavné priestory.
Na začiatku areálu ich víta oznam o zákaze vstupu na pozemky, ktoré vlastní Dominikánsky konvent.
Ten ich získal po zmene režimu na základe zákona o úprave majetkových vzťahov rehoľných rádov z roku 1990. Dominikáni plochy Univerzite P. J. Šafárika (UPJŠ), pod ktorú patrí botanická záhrada, potom dlhodobo prenajímali, naposledy za 9 500 eur ročne.
Minulý rok však oznámili, že už nájom za netrhovú cenu nechcú a pozemky plánujú predať. V marci necelých 1,3 hektára, na ktorých leží nevyhnutné hospodárske zázemie botanickej záhrady, univerzita kúpila za vyše 615–tisíc eur.
S prosbami neuspeli
Peniaze poskytlo ako dotáciu ministerstvo školstva. S opakovaným predĺžením nájomnej zmluvy na zvyšných osem hektárov dominikáni súhlasili len s podmienkou, že univerzita zoženie ďalšie financie alebo náhradné pozemky.
UPJŠ tvrdí, že vlastné prostriedky na odkúpenie pozemkov nemá a bezúspešne oslovila s prosbami o pomoc mesto, samosprávny kraj a viaceré štátne inštitúcie.
Po definitívnom skončení nájomnej zmluvy sa preto rozhodla uzavrieť pre verejnosť časť exteriéru.
Nachádzajú sa na ňom ekologické náučné chodníky, viaceré vzácne aj chránené rastliny, skalky, fontána, altánky a ďalšie obľúbené atrakcie pre návštevníkov.
UPJŠ: Dočasné opatrenie
„Botanická záhrada ďalej funguje. Prístupné sú tropické skleníky, ako aj 22–hektárový lesopark nad nimi. Prosíme návštevníkov o strpenie obmedzenia, za ktoré sa ospravedlňujeme,“ upokojuje riaditeľ botanickej záhrady Sergej Mochnacký.
O dočasnosti zákazu hovorí aj univerzita, ale nespresnila, o akých východiskách uvažuje.
„Vedenie UPJŠ verí, že sa v krátkom čase podarí situáciu vyriešiť k spokojnosti zainteresovaných strán a nebude ohrozená prevádzka záhrady, ktorá je vo verejnom záujme,“ povedala hovorkyňa Jaroslava Oravcová.
Problém zrejme bude znova hasiť štátnymi peniazmi ministerstvo školstva. Jeho hovorca Michal Kaliňák potvrdil, že sa košickou botanickou záhradou rezort znova zaoberá, ale ešte nedospel k definitívnemu záveru.
Žalobu stiahli
Dominikáni opakujú, že pozemky potrebujú zhodnotiť, aby získali peniaze na opravu svojich kultúrnych pamiatok.
Ich právny zástupca Matej Sýkora povedal, že zákaz vstupu návštevníkov na pozemky rádu po skončení nájmu nežiadali.
„Minulý týždeň bola aj vzatá späť žaloba o vypratanie pozemkov, ktorú sme pôvodne podali na súd,“ hovorí.
Botanická záhrada je od roku 2002 chráneným areálom, kde platí štvrtý stupeň ochrany prírody. To znamená, že stavať by sa tu mohlo len po zmene hraníc chráneného územia.
Podľa Sýkoru sa napriek tomu môže stať, že ak univerzita časť areálu botanickej nekúpi, rehoľný rád ich ponúkne na predaj iným záujemcom.
„Bolo by potom na novom vlastníkovi, aby sa pokúsil o zákonnú zmenu využitia tohto územia,“ povedal.
Zákon hovorí, že chránené územie sa môže zmenšiť o plochy, len ak sa na nich stratil predmet ochrany, napríklad zanikli vzácne druhy rastlín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári