Po schválení príslušnej normy na augustovom zastupiteľstve už župa určuje, koľko tried v územnej pôsobnosti kraja môžu otvoriť jednotlivé stredné školy. V praxi to znamená, že okrem 65 vlastných škôl môže určiť počty aj v súkromných a cirkevných školách.
KOŠICE. Hoci sa zmeny prejavia až od začiatku budúceho školského roka 2014/15, stihli už vyvolať viaceré protesty.
Nespokojní sú najmä na Gymnáziu Tomáša Akvinského (GTA) a Gymnáziu Edity Steinovej. Obe košické katolícke gymnáziá sa búria proti tomu, že odbor školstva KSK im škrtol jednu triedu prvákov.
Zmenu nepriniesol ani pozmeňujúci návrh poslanca Rudolfa Bauera (KDS – jeho manželka učí na GTA).
Len 11 zo 46 poslancov súhlasilo s tým, aby na oboch školách zostalo všetko po starom.
Paradoxne však v školskom roku 2014/15 má v kraji študovať na cirkevných stredných školách o 5 percent študentov viac ako teraz.
„Máme 20-ročnú tradíciu, každý rok sme otvárali štyri triedy so zhruba 120 žiakmi. Záujem bol takmer u 200 študentov, robili sme prijímačky a mnohých sme museli odmietnuť. Dosť sme prekvapení, že počty žiakov na našich školách sa síce oficiálne zvyšujú, no u nás a na Gymnáziu Edity Steinovej je to naopak. Pán župan Trebuľa však povedal, že sa do toho vloží, tak verím, že neodmietne našu ponuku na stretnutie,“ uviedla riaditeľka GTA Anna Medvecká.
Kandráč: Škrtali sme aj na iných školách
Šéf odboru školstva Štefan Kandráč výhrady oboch škôl považuje za neopodstatnené.
Pripomína, že viacerým košickým gymnáziám vrátane „Šrobárky“, Opatovskej či maďarského na Kuzmányho škrtli oproti minulosti jednu triedu a dokonca na gymnázium v Moldave nenastúpi ani jeden prvák.
Vychádzali pritom z viacerých kritérií platných po celom Slovensku, ako napríklad uplatniteľnosť absolventov na trhu práce alebo pomer počtu prijatých študentov na VŠ.
„Predpokladáme, že sa nám podarí zvýšiť počty žiakov na odborných školách, ktorých absolventov žiada trh práce. Zdravý pomer je 30:70 v prospech odborných škôl, u nás sa to skôr približuje pomeru 40:60. KSK určuje plán výkonov na základe podkladov, ktoré máme k dispozícii. Požiadavky škôl na počet tried sú značne vyššie, ako je počet žiakov vychádzajúcich momentálne zo základných škôl. My sme tu v podstate na to, aby sme korigovali tie najväčšie rozdiely. Nerobili sme veľké úpravy, zasiahli sme len naozaj tam, kde to bolo potrebné. Nespokojné školy sa môžu na ministerstve školstva uchádzať o navýšenie počtu tried,“ dodal Š. Kandráč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári