Košického podnikateľa Júliusa Rezeša vypočúvala Národná kriminálna agentúra. Výsluch súvisel s prípadom, v ktorom je z daňového podvodu obvinených 27 osôb.
KOŠICE. Vo februári 2010 polícia obvinila 14 ľudí z podvodu. Na fiktívnych obchodoch s kovmi mali obrať štát na daniach o vyše 50,6 milióna eur.
Podľa daňovákov, ak by kovový šrot deklarovaný na papieroch naložili na vagóny, vlak by siahal až do ukrajinského Kyjeva.
Gangu podvodníkov mala podľa vtedajšieho policajného prezidenta Jána Packu šéfovať žena, Košičanka Veronika Gregová (1969), konateľka viacerých firiem.
Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici poslal do väzby ju a tiež Ingrid Š. (1969) a Wilfrida S. (1971), oboch z Košíc.
Podľa polície boli okrem Gregovej na vrchole podvodnej „pyramídy“ aj Silvester K. (1967) a Marián K. (1952).
Od januára 2006 údajne založili alebo na seba previedli okolo 30 firiem, prostredníctvom ktorých fiktívne nakupovali a predávali meď, zinok a iné kovy.
Falošné faktúry boli v objeme vyše 266 miliónov eur. Následne si na daňových úradoch uplatňovali vrátenie DPH.
Počet obvinených rastie
V auguste 2010 boli všetci traja Košičania prepustení na slobodu. Ich trestné stíhanie však pokračovalo a koncom roka sa počet obvinených rozrástol zo 14 na 21.
Nové znenie obvinenia malo až 23 strán. Podrobne je v ňom opísaných nielen 24 skutkov, ale aj účasť jednotlivých osôb a úlohy, ktoré v celom prípade mali.
Od údajných autorov fiktívnych obchodov až po „pešiakov“, ktorí vypisovali nepravdivé faktúry a účtovné doklady.
Za vyše tri roky, počas ktorých Úrad boja proti korupcii (neskôr premenovaný na Národnú kriminálnu agentúru) prípad vyšetruje, sa počet obvinených zvýšil na 27.
Z informácie hovorkyne Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý vyšetrovanie dozoruje, vyplýva, že ani tento počet nemusí byť konečný.
„Vyšetrovanie nie je ukončené. V danej veci sa realizovali aj dožiadania do 16 krajín o právnu pomoc. Ide napríklad o Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko i Veľkú Britániu. V súčasnosti sa tieto dôkazy analyzujú a vykonáva rozsiahle znalecké dokazovanie,“ uviedla pre Korzár Andrea Predajňová.
Odmietla prezradiť, či sú medzi obvinenými aj zamestnanci daňových úradov.
Rezeš vypovedať neodmietol
Jednou z firiem, ktorá sa v obvinení objavila, je INCITY s. r. o. so sídlom v Košiciach. Hoci okrem V. Gregovej bol jej spoločníkom aj košický podnikateľ Július Rezeš, trestne stíhaný nie je.
Tvrdí, že o obchodných aktivitách svojej spoločníčky nevedel, jej obvinenie ho prekvapilo a dokonca zvažoval podanie žaloby na ochranu svojho dobrého mena, ktoré malo byť vinou činnosti Gregovej poškodené.
Hoci od prvého vznesenia obvinenia uplynulo vyše tri a pol roka, Národná kriminálna agentúra si J. Rezeša pozvala na výsluch až pred pár dňami. Do jej košického sídla na Rastislavovej ulici prišiel bez advokáta a zdržal sa asi hodinu.
„Áno, vypovedal som,“ odpovedal na otázku Korzára, či nevyužil svoje právo odoprieť vypovedať. „Prečo by som nemal vypovedať? Ja nemám čo skrývať. Odpovedal som na všetky otázky, ktoré som dostal.“
Mimochodom, spoločnosť INCITY už neexistuje. Ako sme sa na internetovej stránke Ministerstva vnútra SR dozvedeli, rozhodnutím valného zhromaždenia bola zrušená a 2. augusta 2013, teda iba celkom nedávno, z Obchodného registra vymazaná.
Nástupníckou organizáciou sa stala SKA Metal s. r. o. Košice. Jedinou konateľkou je V. Gregová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári