Mesto Košice nemá zvierací cintorín. Magistrát sa tejto myšlienke nebráni, no pri jej realizácii by privítal aktivitu súkromného sektora. Zdá sa, že ten sa rozhýbal.
KOŠICE. V súčasnosti magistrát eviduje takmer 11-tisíc legálne prihlásených psov a počet neoficiálne držaných bude ešte vyšší.
Okrem toho Košičania chovajú mačky, fretky, škrečky, korytnačky, vtáky a iných domácich miláčikov. Až sa im raz pominú, majú niekoľko legálnych i nelegálnych možností, ako s telom naložiť.
Legálny spôsob je odniesť zviera k veterinárovi, odkiaľ putuje do kafilérie. Komu sa to zdá necitlivé, môže svojho miláčika pochovať na vlastnom pozemku pri splnení zákonných podmienok, alebo využiť službu pochovania na jedinom zvieracom (súkromnom) cintoríne Kamienok v obci Šútovce v okrese Prievidza.
K nelegálnym možnostiam naloženia s uhynutým zvieraťom patrí pochovanie v lese alebo inom verejnom priestranstve, prípadne odhodenie do kontajneru na komunálny odpad.
Takýmto konaním však negatívne vplýva na životné prostredie a v niektorých prípadoch hrozí nebezpečenstvo šírenia nákazy.
Pri útulku nebude
Keďže väčšina chovateľov zvierat si k nim vytvorila silnú citovú väzbu, ťažko znášajú predstavu, že po uhynutí skončia v kafilérii.
Preto by Košičania určite privítali, ak by svojmu miláčikovi našli dôstojné miesto posledného odpočinku, ktoré by mohli navštevovať.
Ako prvú sme s otázkou, či neplánuje zriadiť zvierací cintorín, oslovili Úniu vzájomnej pomoci, ktorá prevádzkuje košický útulok pri Haniske.
Romana Šerfelová nám povedala, že na realizáciu tejto myšlienky nemajú dosť veľký pozemok.
Navyše, poskytovať túto službu by bolo veľmi nákladné, veď napríklad kremačná pec pre zvieratá stojí vyše 100 000 eur.
Nad myšlienkou zriadiť zvierací cintorín neuvažuje ani spoločnosť Rekviem, ktorá má v Košiciach na starosti pohrebné služby.
„Podľa nášho názoru a aj z pohľadu etického, je lepšie, ak firma, ktorá sa zaoberá pochovávaním zosnulých, sa nevenuje pochovávaniu alebo kremácii zvierat,“ povedal Marián Bezák.
Ďalší subjekt, ktorý by mohol zriadiť a prevádzkovať zvierací cintorín, je samotné mesto.
Keďže ročne inkasuje na daniach za chov zvierat desaťtisíce eur, táto služba by bola jednou z možností ich využitia. Napriek tomu sa mu púšťať do tohto projektu veľmi nechce.
„Mesto Košice sa zaoberá požiadavkami chovateľov na zvierací cintorín, no v súčasnosti nedisponuje finančnými prostriedkami na jeho zriadenie. Privítali by sme preto aj súkromnú a podnikateľskú iniciatívu, ktorá by po splnení legislatívnych predpisov pomohla takýto projekt zrealizovať,“ dozvedeli sme sa od Lindy Šnajdárovej z košického magistrátu.
Iskrička nádeje
Hoci sa myšlienkou zriadiť v meste zvierací cintorín zaoberali viacerí Košičania, ani jeden ju nezrealizoval. Zatiaľ poslednou, koho nadchla, je Beáta Gajdošová, ktorá je celoživotnou psičkárkou. V súčasnosti má dvoch psov z útulku.
„Pri premýšľaní o tom, čo s nimi bude, až sa pominú, mi napadla myšlienka zriadiť v Košiciach zvierací cintorín. Na internete som zistila, že hoci v zahraničí je táto služba úplne bežná, na Slovensku je doposiaľ takmer nedostupná. Ja aj iní chovatelia by sme určite privítali, ak by zvierací cintorín vznikol práve na východe,“ povedala nám pani Beáta.
Oslovila viaceré inštitúcie, od ktorých predpokladala, že bude na realizáciu svojho plánu potrebovať súhlas. Obvodný úrad životného prostredia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Štátnu veterinárnu a potravinovú správu i ďalšie.
Útvar hlavného architekta požiadala o vytypovanie vhodnej lokality. Potom osloví magistrát so žiadosťou o poskytnutie pozemku do dlhodobého prenájmu.
„Viem, že zriadiť zvierací cintorín bude náročné z pohľadu legislatívy, ale aj získania potrebných finančných prostriedkov. Ak sa mi však podarí tento plán zrealizovať, bude to miesto zveľadené na úrovni, obklopené zeleňou, s vybudovaným altánkom a lavičkami. Súčasťou cintorína by bol aj urnový hájik pre zvieratá spopolnené kremáciou,“ odhalila pani Beáta svoje plány.
Mesto bude rokovať
Jednou z rozhodujúcich nákladových položiek bude nájomné za pozemok. Na príliš vysokom môže dobrá myšlienka stroskotať. Oslovili sme teda magistrát s otázkou, či pripúšťa možnosť prenajať ho za symbolické nájomné.
„Potenciálny záujemca o prevádzkovanie zvieracieho cintorína musí mať vypracovaný podrobný podnikateľský zámer. Až na základe neho je možné riešiť všetky náležitosti, súvisiace s lokalitou aj výškou nájmu,“ odpovedala L. Šnajdárová.
Vacvalová sa snaží od roku 2003
Zriadiť zvierací cintorín v Bratislave sa snaží populárna zabávačka Elena Vacvalová. Začala v roku 2003 a doteraz sa jej nepodarilo túto myšlienku doviesť do úspešného konca.
„Košické problémy ohľadom vybudovania cintorína pre zvieratá sú podobné mojim. Momentálne som v kontakte a jednaní s mestom už tretíkrát. Presnejšie, vymenili sa už traja primátori. No kým v prípade predchádzajúcich dvoch som od mesta očakávala spoluprácu najmä čo sa týka pozemku, teraz táto zásadná aktivita odpadla. Konečne sa našla spoločnosť Icona, ktorá je ochotná poskytnúť vlastný pozemok,“ prezradila nám milovníčka zvierat.
Hoci ju tento krok vpred potešil, vie, že ešte vyhraté nemá. Napriek tomu, že mesto už pozemok „investovať“ nemusí, treba prerokovať ešte množstvo iných, no už ľahšie riešiteľných otázok. Verí však, že teraz sa už veci pohnú a v Bratislave zvierací cíntorín bude.
„Každé hlavné, veľké mesto na svete by malo byť pyšné, že rieši veci aj v oblasti koexistencie so zvieratami tak, ako sa patrí a má! Tuším, že to povedal Gándhí: Veľkosť národa a jeho morálny pokrok môžeme posudzovať podľa toho, akým spôsobom zaobchádza so zvieratami!“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári