Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
KOŠICE. V piatok večer o 18.00 sa po piatich rokoch rekonštrukcie otvoria pre verejnosť brány Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru.
Múzeum je šiestym dokončeným zo siedmich ostrovov kultúry, ktoré sú investičnými akciami Košického samosprávneho kraja (KSK) v rámci projektu EHMK 2013.
Na návštevníkov čakajú hneď tri lákadlá – výstava jedného zo zakladateľov múzea Imricha Henszlmanna, prezentácia súčasnej maľby TRIKO a opätovné sprístupnenie Košického zlatého pokladu.
Pre rodiny s deťmi je pripravený zábavný program, no do múzea sa vďaka bezbariérovému vstupu a novým výťahom dostanú aj ľudia s pohybovými problémami.
Rekonštrukcia trvala päť rokovAko vo štvrtok informoval riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Polák, rozsiahla, päť rokov trvajúca rekonštrukcia, sa mohla uskutočniť vďaka viaczdrojovému financovaniu, ktoré vyvrcholilo zaradením medzi investičné projekty Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013.
„Rozsiahla rekonštrukcia za takmer osem miliónov eur sa začala z podnetu Košického samosprávneho kraja ešte v roku 2008 s využitím úverových zdrojov a eurofondov. Nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja bol 2 803 619 eur. V niekoľkých etapách vyše storočná budova dostala nový vonkajší šat, zrekonštruovala sa strecha, podkrovné priestory, trezorové priestory Košického zlatého pokladu, inštalovali sa nové rozvody, okná, dvere, ako aj bezpečnostné prvky, opravili aj všetky interiéry a budova zodpovedá súčasnej dobe. Budova je vďaka viacerým technickým opatreniam bez architektonických bariér,“ povedal Polák.
Drevený kostolík a historická zvonicaSúčasťou je otvorená zóna za múzeom, v ktorej sa podarilo oživiť drevený kostolík a historickú zvonicu, pribudla zvonkohra a pódium na komorné vystúpenia.
V trezorovej miestnosti Košického zlatého pokladu vznikla interaktívna komorná expozícia v tme s nasvietením exponátov.
Zbierky sú v atypických nástenných vitrínach a top exponáty v závesných sklenených valcoch. Súčasťou je interaktívny audiovizuálny systém s dotykovými LCD panelmi, na ktorých návštevníci nájdu podrobné informácie o 2 920 minciach.
V podkroví bol vstavaný mezonet, v ktorom vznikli nové výstavné, depozitné a kancelárske priestory, aj netradičný výstavný priestor so sklenenou dlážkou. Pribudol výťah a bezbariérový vstup.
V obrazoch: Východoslovenské múzeum v Košiciach zrekonštruovali
Pozrite si fotogalériu >>
Celkové náklady úvodnej časti rekonštrukcie boli 1 920 000 eur, z toho z úveru od Európskej investičnej banky bolo 1 660 000 eur, z rozpočtu Košického samosprávneho kraja 260 000 eur.
Podstatným stavebným zásahom a architektonickým prvkom bolo vloženie nového skleneného dvojramenného schodiska do podkrovia. Vznikol zaujímavý kontrast starého a nového.
Zvláštnym prvkom je využitie dvojice pôvodných stropných svetlíkov, ktoré zabezpečujú osvetlenie cez sklenené podlahy.
V severnom krídle je zavesená drevená lávka, ktorá umožní optický kontakt s veľkými výstavnými exponátmi. Vzhľadom na úplne nové využitie podkrovných priestorov, ktoré doteraz nemali priamu funkciu, bolo nevyhnutné inštalovať odvetranie a vzduchotechniku.
Prvá výstavaPripomienka zakladateľa umeleckej histórie v Uhorsku – Imricha Henszlmanna – je jednou z prvých výstav, ktoré sprevádzajú slávnostné otvorenie zrekonštruovanej historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea, ktoré dnes patrí aj vďaka Dr. Imrichovi Henszlmannovi k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku. Uchováva vzácne hmotné i nehmotné kultúrne dedičstvo.
V roku 2013, keď sú Košice európskym hlavným mestom kultúry, si chce uctiť pamiatku 200. výročia narodenia tejto veľkej osobnosti - košického rodáka európskeho významu.
Slávnostná vernisáž 13. septembra je aj súčasťou programu Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou.
Imrich Henszlmann bol lekár, univerzitný profesor, historik umenia, archeológ, vedec a jeden zo zakladateľov Hornouhorského muzeálneho spolku. Do dejín sa zapísal ako priekopník dejepisu umenia a zakladateľ umeleckej histórie v Uhorsku.
FaktyVýchodoslovenské múzeum
Objekt Východoslovenského múzea v Košiciach je jednou z najstarších samostatne stojacich účelových muzeálnych budov na Slovensku.
Postavený bol v rokoch 1898 – 1901 v monumentálnom neorenesančnom slohu (projekt: Arpád a Gejza Jakabovci, realizovala firma Jakab a Michal Répászky).
Budova je dokladom dobrej úrovne miestnych staviteľov a kvality umeleckého remesla na prelome 19. a 20. storočia.
Celá stavba je náročne architektonicky vybavená, s početnými doplnkami umeleckého a remeselného charakteru, s kamenárskymi prvkami.
Dvojposchodový solitér je doplnený v detailoch jemnou secesiou na obdĺžnikovom pôdoryse, s vysokou manzardovou strechou, s majestátnym centrálnym nástupom.
Foto k článku: Veronika Janušková
Autor: lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári