KOŠICE. Najmodernejšie svetové trendy v umelej inteligencii a robotike predstaví vedecká konferencia v Košiciach. Na trojdňovom podujatí, ktoré sa začína v nedeľu (15.9.), sa na pôde Technickej univerzity Košice (TUKE) stretnú výskumníci zo Slovenska a zahraničia, vrátane Japonska, Ruska, Talianska, Španielska, Česka či Maďarska.
V rámci konferencie je organizovaných viacero sprievodných podujatí, ako je workshop o výskume robotiky v Japonsku, či vyhlásenie výsledkov súťaže o najlepšieho robotického spoločníka, do ktorej sa zapojili tímy z celého sveta.
Na prednášky pozývajú aj verejnosť
Zaujímavosťou budú špeciálne nedeľné potulky Košicami pod vedením sprievodcu Milana Kolcuna za účasti humanoidných robotov zo Španielska a Česka. Roboty sa predstavia v nedeľu o 12.30-13.00 h v Auparku na prízemí, potom by sa mali prejsť po Hlavnej ulici.
Sympózium súčasných trendov v umelej inteligencii a robotike (SETINAIR) sa bude konať v Univerzitnej knižnici TUKE na ulici Boženy Němcovej.
"Chceme prezentovať najnovšie trendy v oblasti tzv. inteligentnej robotiky, táto oblasť sa veľmi intenzívne rozvíja, študuje sa u nás na katedre. Boli by sme radi, keby ľudia, ktorých zaujímajú nové špičkové technológie, si prišli pozrieť prezentované roboty, a možno aj popočúvať niektoré prednášky," uviedol Peter Sinčák, vedúci Katedry kybernetiky a umelej inteligencie Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE.
Celkový zámer sympózia, konaného v rámci programu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, je podľa neho prezentovať, že veda, výskum a vzdelávanie je integrálnou súčasťou kultúry.
S robotmi sa môžete aj stretnúť
V nedeľu krátko popoludní sa budú môcť ľudia stretnúť a vyfotiť s dvoma robotmi v obchodnom centre na Námestí osloboditeľov.
"Veľmi to odporúčam rodinám s deťmi, ktoré môžu získať inšpiráciu o svojej budúcnosti. Je otázkou veľmi krátkej doby, kedy prídu roboty do domácností a budú nám pomáhať pri riešení našich povinností," priblížil Sinčák.
V rámci konferencie vyhodnotia v pondelok súťaž "Buddy Paddy". Dve základné kategórie pre účastníkov zahŕňali humanoidného robota a aplikácie pre mobilné telefóny.
"Hlavným cieľom bolo naprogramovať robotického alebo virtuálneho spoločníka, ktorý by bol akceptovateľný v ľudských domácnostiach, ale na rozdiel od robotických vysávačov alebo iných spotrebičov, by vedel interagovať s ľuďmi," uviedla organizátorka súťaže Mária Virčíková.
Z desiatich finálových projektov majú zastúpenie okrem Slovenska, aj tímy z Indie, Turecka, Francúzska, USA, Španielska či Nemecka.
Na sympózium sa budú za komerčnú oblasť v robotike prezentovať firmy zo Slovenska, Španielska a Ruska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári