Košické zastupiteľstvo schválilo zákaz ťažby uránu, otázne je, či je to v súlade so zákonom a kompetenciami.
KOŠICE. Zákaz ťažby uránu na chránenom ložiskovom území v prímestskej rekreačnej lokalite Jahodná Kurišková schválili dnes košickí mestskí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva.
Stalo sa tak v rámci rozpravy o zmene územného plánu mesta Košice.
V rozprave o tomto bode poslanec Ján Süli navrhol doplniť uznesenie o schválení zmien a doplnkov v územnom pláne o ďalší samostatný bod, podľa ktorého košické mestské zastupiteľstvo zakazuje ťažiť urán v lokalite Jahodná Kurišková a súčasne ukladá zapracovať toto uznesenie do územného plánu mesta.
Povedal, že je to treba, aby banský úrad nemohol začať konanie o vytýčení dobývacieho územia bez účasti mesta. Za bola väčšina poslancov.
Rozšírenie pôvodného návrhu
Primátor Richard Raši povedal, že Süliho doplňujúci návrh vníma pozitívne, pretože je totožný s tým, ktorý už bol prijatý v rámci prerokovania informatívnej správy o krokoch mesta v súvislosti s ložiskom uránu na Jahodnej.
Ten stanovil, že mesto k tomu vypracuje samostatný návrh zmien a doplnkov územného plánu, ktorý sa bude týkať lokality Jahodná.
Na otázku, že Süliho uznesenie sa od predchádzajúceho líši tým, že doslovne zakazuje ťažbu v chránenom ložiskovom území, Raši odvetil, že poslanci môžu schváliť, čo chcú.
„Jediné riziko by z toho vplývalo vtedy, keby toto schválenie bolo nezákonné, ale to už musia povedať odborníci. Pokiaľ je to v poriadku, tak je to platné,“ povedal Raši.
Územný plán sa nezmenil
Doložil, že ide o uznesenie zastupiteľstva a nie o zmenu územného plánu, čiže je to potvrdenie zámeru mesta a mestského zastupiteľstva.
"Podpíšem všetky uznesenia, ktoré mestské zastupiteľstvo dnes schváli. Iba keby som bol upozornený, že niektoré je protiprávne. Ale podľa mňa uznesenie bolo naformulované tak, že protiprávnym nie je,“ povedal Raši.
Ťažiari: Süli oklamal poslancov
O vyjadrenie agentúra SITA požiadala hovorcu spoločnosti Ludovika Energy Maroša Havrana.
„Pán poslanec Süli v niekoľký bodoch oklamal poslancov mestského zastupiteľstva. Povedal, že je to treba, aby banský úrad nemohol začať konanie o vytýčení dobývacieho územia bez účasti mesta, no podľa banského zákona banský úrad nesmie začať konanie bez účasti mesta. Zákaz ťažby uránu na chránenom ložiskovom území nie je v kompetencii mesta a je v rozpore s banským zákonom. Tak, ako hovorí materiál mesta. Vyhlásenie chráneného ložiskového územia a dobývacieho priestoru je v kompetencii banského úradu, a preto nemôže byť predmetom zmien a doplnkov územného plánu,“ uviedol Havran.
Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum na chránenom území uránovo molybdénových rúd v lokalite Jahodná-Kurišková od roku 2005.
Proti ťažbe uránu sa zdvihla veľká vlna odporu občanov. Petíciu proti ťažbe uránu podpísalo okolo 100 000 občanov, desiatky obcí a miest aj ochranárskych organizácií.
Aktivisti urgoval zmenu územného plánu
Ochranári nie sú spokojní, považujú za trestuhodné, že zmena územného plánu sa ešte ani nezačala. Informácia, ktorú primátor predložil, podľa nich nikoho a k ničomu nezaväzuje.
KOŠICE. Poslancov košického mestského zastupiteľstva na dnešnom rokovaní opäť vítali ochranári s protestnými transparentmi.
Požadujú, aby mesto v rámci aktuálnej úpravy územného plánu mesta zakázalo možnú ťažbu uránu v prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná - Kurišková.
Na rokovanie prišli aj preto, aby si vypočuli informáciu primátora Rašiho o príprave zmien a doplnkov územného plánu lokality Jahodná.
Poslanci vzali správu na vedomie. Schválili aj doplnenia uznesenie, ktoré navrhol primátor, aby viceprimátor ihneď zabezpečil vypracovanie návrhu zmien a doplnkov územného plánu v lokalite Jahodná - Kurišková.
Nové pripomienky ešte nezapracovali
V rámci prerokovania návrhu zmien a doplnkov územného plánu v júni až júli mestu doručili viacero požiadaviek na zaradenie problematiky v súvislosti s blokáciou ťažby uránovo-molybdénových rúd v lokalite Jahodná – Kurišková do pripravovaných a rozpracovaných zmien a doplnkov územného plánu Košice.
„Touto problematikou sa zaoberali na porade primátora dňa 29. júla. Požiadavky na nové zmeny a doplnky podané v rámci prerokovania iných zmien nemožno dodatočne vkladať do prebiehajúceho prerokovania. Pre nedostatok času od júla do septembra nebolo možné zrealizovať ani samostatné zabezpečenie zmien a doplnkov v lokalite Jahodná – Kurišková, ktorý by bol dodatočne vložený do už prebiehajúceho procesu,“ povedal Raši.
Zdôraznil, že súčasné znenie územného plánu určuje lokalite Kurišková na Jahodnej funkciu lesopark.
V rámci neho je vyznačené chránené ložiskové územie Košice VI – U-Mo rudy (vyhlásené 8. januára 1997) a prieskumné územie.
Vyznačenie chráneného ložiskového územia v územnom pláne určuje zákon.
Potrebujú stanovisko banského úradu
Vyhlásenie prieskumného územia, chráneného ložiskového územia a dobývacieho priestoru je v kompetencii banského úradu, a preto nemôže byť predmetom zmien a doplnkov územného plánu.
V rámci záväznej časti územného plánu môže mesto ako orgán územného plánu stanoviť regulatívy pre vykonávanie banskej činnosti na území mesta vo vzťahu k iným funkciám mesta a k životnému prostrediu formou doplnku územného plánu.
„Je však potrebné podotknúť, že podľa zákona orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, dohodne návrh územnoplánovacej dokumentácie s dotknutými orgánmi,“ povedal Raši.
Z uvedeného vyplýva, že návrh na zmenu územného plánu musí obsahovať aj stanovisko banského úradu.
Súčasný minister životného prostredia, ako aj vedenie mesta Košice opakovane vyjadrili svoj jednoznačný nesúhlas s ťažbou uránu.
Zastupiteľstvo preto prijalo uznesenie o negatívnom postoji mesta Košice k zámeru ťažby a spracovania uránu v lokalite Jahodná – Kurišková.
Ochranári považujú meškanie za trestuhodné
V rozprave vystúpil zástupca ochranárov Karol Labaš, ktorý zdôraznil, že ešte v roku 2005 sa proti zámerom prieskumu a ťažby uránu zdvihla vlna odporu a petíciu proti ťažbe podpísalo približne 100 000 občanov, desiatky miest a obcí a ochranárske organizácie.
Uviedol, že registrujú kroky mesta a primátora Rašiho, ktorý sa zaslúžil o zachovanie možnosti obcí, že len s ich súhlasom sa môže na ich území robiť geologický prieskum, a že bez ich súhlasu nemožno začať s ťažbou.
Obce tiež môžu vetovať takéto rozhodnutie. „Považujeme za trestuhodné, že zmena územného plánu sa ešte ani nezačala. Informácia, ktorú primátor predložil, nikoho k ničomu nezaväzuje,“ povedal
Raši povedal, že na negatívnom stanovisku jeho aj mesta v súvislosti s ťažbou sa nič nemení.
„Kým ja budem primátorom, urán sa pri Košiciach ťažiť nebude. Dal som pokyn, aby sa začali pripravovať zmeny a doplnky pre túto lokalitu. Mesto má zachované právo vyjadrovať sa a odmietnuť ťažbu uránu,“ povedal primátor.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári