Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Dopravný súboj v Košiciach vyhral elektromobil

Európsky týždeň mobility odštartoval Dopravný podnik mesta Košice opäť tradičnou súťažou „Kto skôr“.

Štart. Súťažiaci vyrazili z Námestia osloboditeľov.(Zdroj: Veronika Janušková)

Európsky týždeň mobility (16.-22.9.) odštartoval Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) opäť tradičnou súťažou „Kto skôr“ s cieľom zistiť, kto bude najrýchlejší. Všetkých porazil elektromobil.

KOŠICE. Popoludní, v čase dopravnej špičky, vyrazili naraz z Námestia osloboditeľov električka, auto poháňané elektrinou, autobus, cyklista a bežec.

Mali sa čo najrýchlejšie dostať ku kostolu na Sídlisku nad jazerom. Za volantom špeciálneho vozidielka VSE sedel 5-násobný majster SR Jozef Béreš ml. Do cieľa dorazil prvý za 10 minút 22 sekúnd.

„Musím však čestne priznať, že som pri jazde trochu podvádzal,“ povedal nám v cieli víťaz s tým, že za rýchlosť by možno prišiel nielen o vodičský, ale zrejme i rodný list. „Osobne som si myslel, že vyhrá cyklista alebo električka.“

Nebol ďaleko od pravdy, električka prišla druhá (13:50), tretí cyklista (16:10), štvrtý autobus (20:22) a posledná pribehla bežkyňa (24:31).

Minulý rok cyklista

Vlani pretekári štartovali pred magistrátom a cieľ bol na Námestí maratónu mieru. Zvíťazil cyklista časom 7 minút 26 sekúnd pred električkou s preferenciou, ktorá mala po celej trase zelenú (12:55), korčuliarom (13:10), osobným autom (13:25), električkou bez preferencie (13:35) a trolejbusom (24:20).

Súčasťou Európskeho týždňa mobility je aj Celoeurópsky deň bez áut (22.9.), keď bude v Košiciach MHD zadarmo a na 28. 9. pripravil DPMK od 10.00 do 16.00 hod. Deň otvorených dverí s atraktívnym programom pre malých i veľkých.

Pred 107 rokmi balón

Zrejme vôbec prvé takéto preteky boli v Košiciach v júni 1906. Do mesta priviezli po železnici balón Turul s objemom 1 300 metrov kubických a priemerom 15 metrov.

Vtedajšie noviny opisovali let ako preteky balóna, automobilu, motocykla a bicykla. Napokon vraj vyhral balón, ktorý pristál kdesi pri Bidovciach a jeho posádka navyše zhrabla výhru 10-tisíc korún.

Cieľ. Ako prvý prifrčal na Ladožskú pretekár Jozef Béreš ml.