Môže odísť 60 aj 180 ľudí.
KOŠICE. Aj najbližších desať rokov má Dopravný podnik mesta Košice prevádzkovať mestskú hromadnú dopravu bez subdodávateľov.
V pondelok to schválili poslanci. Ak by to chcel DPMK zmeniť, potrebuje súhlas zastupiteľstva.
Toto uznesenie doplnil k novému dodatku zmluvy mesta s DPMK o MHD na roky 2013 – 2023 viceprimátor Ján Jakubov (Smer).
Dodatok museli odsúhlasiť, aby sa DPMK mohol uchádzať o eurofondy na nové električky a modernizáciu koľajníc a požičať si z banky ďalšie peniaze na kúpu autobusov.
Subdodávateľov „chcela“ Únia
Jakubov vysvetlil, že spoločnosť Jaspers, ktorá chystá podklady Európskej komisii, žiadala ustanovenie, že DPMK môže mať subdodávateľov do 50 percent objemu MHD.
Podľa Jakubova motívom Jaspers nebolo, aby DPMK siahol po subdodávateľoch, ale aby garantovali jeho majoritu v MHD, inak by musel vrátiť eurofondy.
„Mesto požiadavku Jaspers zakotviť nechcelo, ale v zmysle európskych noriem musí. Klauzula však navodila obavy verejnosti, že mesto chce zadať výkony MHD tretím subjektom, čo by znamenalo útlm DPMK, ale to nie je pravda,“ uviedol viceprimátor.
Raši: Privatizovať sa nebude
Poslanec Alfonz Halenár (nezávislý), naopak, kritizoval betónovanie doterajšieho stavu, keď mesto dotuje DPMK sumou 16 miliónov eur ročne, čo je takmer polovica príjmov podniku:
„Jaspers hovorí - skúste konkurenciu. Videli sme, ako dvaja mobilní operátori držali ceny a keď na trh prišiel tretí, ceny klesli.“
Kritizuje, že stratový DPMK, ktorému by banky nemali požičať už ani cent, berie na autobusy úver 28 miliónov eur.
Primátor Richard Raši (Smer) vyhlásil, že ak by mesto MHD nedotovalo, DPMK by skončil v konkurze, alebo by cestovné zdraželo tak, že MHD by sa stala nedostupnou a zanikla by.
Halenárovi odkázal, že jeho snahám o privatizáciu nepodľahnú. Šéf predstavenstva DPMK Zdeněk Schraml deklaroval, že so subdodávateľmi nerátajú.
Raši zdôraznil, že doteraz podpisovali zmluvy s DPMK o MHD primátori bez zastupiteľstva, no vedenie mesta rozhodlo, že už ich budú schvaľovať poslanci.
DPMK má asi 1 060 zamestnancov. Kupuje 127 autobusov za 28 miliónov, na 46 električiek žiada 97 miliónov z eurofondov a ďalších 50 miliónov na opravu tratí.
Prepúšťanie: Možno aj 180?
Poslancov zaujímalo aj plánované prepúšťanie v DPMK. Podľa jedného z materiálov podniku má za nasledujúce 2 roky odísť 120 ľudí.
„Je to jeden z návrhov. Či to bude 120, 60 alebo 180, ťažko dnes povedať. Musíme počkať na nové autobusy, električky ešte nie sú vysúťažené, nepoznáme cenu, spolufinancovanie, je tam veľa neznámych,“ tvrdí Schraml s tým, že úspory aj na údržbe nových vozidiel do zamestnanosti premietnu. Podnik tiež hľadá rezervy, aby mal z čoho splácať úver na autobusy.
Schraml reagoval i na informáciu, že víťaz tendra na autobusy, český Sor z portfólia J&T, už vyrába vozidlá pre DPMK, hoci ten ešte nemá vybavený úver, a tak stále nepodpísal zmluvu:
„To nie je náš problém, ak chce výrobca podstúpiť také riziko, nech sa páči.“
Obchodný riaditeľ Sor Jindřich Chudý nepoprel, že autobusy už vyrábajú:
„Keďže súťaž ešte nebola uzavretá, nebudeme sa podrobnejšie vyjadrovať. DPMK nás vyrozumel, že našu ponuku prijal a vyzval nás, aby sme zaslali podpísanú zmluvu, čo sme urobili.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári