Vyhadzov vám môže uľahčiť aj ten, kto vás vyhadzuje. Ak pre vás objedná profesionálnych koučov, ktorí vám pomôžu s hľadaním si nového zamestnania. V Košiciach je to stále raritou.
KOŠICE. Outplacement, čiže „umiestnenie niekde inde“, je spôsob, ako pomôcť prepúšťanému zamestnancovi s následným uplatnením sa na trhu práce.
Na Slovensku je využívaný zhruba od prelomu tisícročí, v Košiciach tiež. Skúsenosti hovoria, že ľudia, ktorí si týmto programom prešli, majú väčšiu šancu znova si nájsť prácu v odbore.
Outplacement pritom môže mať rôzne podoby. Od psychologického poradenstva, individuálnych sedení, skupinových školení, cez pomoc s úpravou životopisu a motivačného listu až po rady ako byť aktívny a kde si kedy hľadať prácu.
„Firmy to môžu riešiť v procese prepúšťania alebo aj po, je len na nich, ako si to zažiadajú. So stratou zamestnania sa nevedia vyrovnať hlavne tí, ktorí celú svoju pracovnú kariéru strávili na jednom mieste,“ vraví Eva Sklenárová, konateľka personálnej spoločnosti Person v Košiciach, ktorá ponúka aj outplacement. Ten si spoločnosti objednajú a odchádzajúcim zamestnancom ho zaplatia.
Nacvičia s vami aj pracovný pohovor
Z 15 veľkých spoločností, ktoré pôsobia aj v Košiciach, sa väčšina vyjadrila, že outplacement sa ich netýka, pretože takmer vôbec neprepúšťajú.
Železnice ho ponúkajú v obmedzenej forme. Informačnými príručkami, ktoré vysvetľujú, na čo má odchádzajúci nárok, že má možnosť využiť psychologické poradenstvo a ako to funguje na úrade práce.
ČSOB banka poskytuje outplacement v prípade rušenia väčšieho počtu pracovných miest, resp. po dohode s nadriadeným. Venuje sa mu už tretí rok.
„Formou workshopu, kde prechádzame spôsoby, ako sa osobne vyrovnať so zmenou (tzv. teória krivky zmeny), spôsoby a zdroje pre hľadanie nového miesta až po nácvik prijímacieho pohovoru. Súčasťou je aj individuálne kariérne poradenstvo a revízia životopisu,“ odpovedá hovorkyňa Zuzana Eliášová. Doposiaľ ho využilo cca 30 zamestnancov ČSOB.“
Nenájdu prácu, ale poradia ako si ju hľadať
Aj keď je outplacement službou naviac, ktorú zaplatí zamestnávateľ pre bývalého zamestnanca, ide stále o dobrovoľný program.
„Niektorí o to majú záujem, iní to považujú za málo dôležité. V každom prípade je to od prepúšťajúcej firmy korektné správanie. Objednávajú si to hlavne pri masívnejšom prepúšťaní. Ale v poslednom období firmy šetria aj na tomto,“ hovorí Eva Sklenárová.
Častým omylom je presvedčenie, že outplacement má ľuďom nájsť novú konkrétnu prácu. „Ak niečo máme v ponuke, môžeme im to ponúknuť, ale to nie je cieľom.“ Cieľom je ľudí kvalitne pripraviť na hľadanie ďalšieho zamestnania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári