Počet oboch skupín obyvateľov pomaly rastie a s ním aj vek odchodu z mama hotelu.
KOŠICE. Vo veku do 20 rokov žije s rodičmi ešte 95 % mladých ľudí, čo je pochopiteľné, pretože v tomto veku ide ešte o stredoškolákov. Do 25 rokov je to ešte trištvrtina a do tridsiatky žije doma takmer polovica mladých. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS Slovakia realizovaného začiatkom roka na vzorke 6488 respondentov.
Vo vekovej kategórii 31 – 35 rokov žije s rodičmi celá tretina mladých. Najviac, až 44 % je ich v Prešovskom kraji, najmenej, len 27 % v Bratislavskom. Košickému kraju patrí tretia najvyššia priečka, s 36 % mladých tridsiatnikov u rodičov.
Rozlet brzdia dlhy aj nezamestnanosť
„Tieto štatistiky podľa mňa skresľujú, lebo oficiálne akože žijem u rodičov, no pritom mám vlastnú rodinu a v rodičovskom dome máme jedno celé podlažie a sme úplne samostatní,“ hovorí Maroš (36).
Viac generácií pod jednou strechou takto žije v mnohých dedinách. Miera závislosti od rodičov potom záleží len na tom, ako sa rodiny medzi sebou dohodnú.
Bývanie s rodičmi ale nie je len slovenský trend. Ako vyplýva z výskumu Eurostatu, v roku 2011 bývalo spolu s rodičmi viac ako 50 percent obyvateľov EÚ vo veku 25 až 34 rokov.
Najviac ich je v štátoch južnej a východnej Európy, ktoré majú problémy s dlhmi a s vysokou nezamestnanosťou. Rebríček vedú Taliani. Naopak, najskôr rodinu opúšťajú Dáni, Švédi a Fíni.
Odsťahovať sa je drahé
Prečo východniari ostávajú doma aj dávno po dosiahnutí dospelosti? Dôvody sú hlavne ekonomické. Nákladné prenájmy a ceny bytov v spojení s nízkymi počiatočnými mzdami nevytvárajú vhodné prostredie na opustenie bezpečia domova. Minuli sa aj časy, kedy sa dalo pomerne ľahko dostať k podnikovým bytom.
Svoje robí i pohodlnosť a oddialenie starostlivosti aj o domácnosť. A v neposlednom rade zmena životného štýlu.
„Už takmer každý chodí na výšku a kým neskončí, považuje sa ešte za nezaopatrené dieťa, o ktoré sa treba starať, lebo nezarába,“ hodnotí Košičanka Jana (27). „Keby som si sama platila nájom a jedlo, neostalo by mi už nič. Takto u rodičov mi ostane takmer celý plat a môžem si niečo ušetriť na neskôr. Veď raz určite pôjdem z domu.“
Priamym dôsledkom dlhšieho súžitia s rodičmi je zvyšujúci sa vek zakladania rodiny. Mladí chcú pred deťmi stihnúť urobiť kariéru.
„Nemám teraz priateľa ani takú kamošku, ktorá by hľadala spolubývajúcu. A sama bývať nepôjdem. To radšej ostanem s mamou,“ hodnotí Michaela (32).
Podľa prieskumu vlastní byt len 20 % mladých do 30 rokov. V kategórii 31 – 35 rokov je to už 37 % a tento podiel sa rokmi postupne zvyšuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári