KOŠICE. Pre obyvateľov z troch rómskych osád vo Veľkej Ide nakupuje obecný úrad karavany.
Ide o mobilné domy z Anglicka. Sú už síce použité, ale stále spĺňajú podmienku nenáročného bývania. A Rómovia si ich pochvaľujú.
„Nie sú to nové mobilné domy, to by bolo pridrahé. Dali sme si však záležať na tom, aby boli maximálne zachovalé. Rozhodli sme sa totiž časť Rómov, ktorí bývajú pri základnej škole, presťahovať. Mobilné domy sú vybavené kuchynkou, izbou a sociálnym zariadením. Myslím, že im to bude vyhovovať,“ vraví starosta obce Júlis Beluscsák (KDH, SaS).
Karavany budú rozmiestnené vedľa nízkoštandardných nájomných bytov, ktoré obec nedávno dokončila.
Celkovo ich bude pätnásť, týždenne privážajú do obce dva. Postupne vyberajú ľudí, ktorí v nich budú bývať.
„Pozeráme sa na to, aby tam išli ľudia, ktorí majú trvalý pobyt u nás. Nezaujímajú nás rodiny, ktoré sú tu načierno. Mnohí však majú načierno postavené chatrče, ktoré nie sú bezpečné, preto dostanú šancu na lepšie bývanie.“
Strážia ich vo dne, v noci
Samotní Rómovia si nové bývanie, napriek tomu, že tam ešte nežijú, pochvaľujú. Karavany si strážia 24 hodín denne, lebo už sa stalo, že si navzájom kradli vybavenie.
„Chodia tu a kradnú. Mala som tu stoličky. A zmizli,“ sťažovala sa miestna obyvateľka, ktorá bude bývať v jednom z karavanov.
Starosta jej poradil, že si ho musí strážiť. „Je to vaše, musíte na to dávať pozor, ja tu nemôžem postaviť ochranku. Vy musíte medzi sebou vyjsť,“ radil jej starosta.
Do jedného z domov sa sťahuje Dezider aj s rodinou. Už sa teší, stále sa vypytuje, kedy bude môcť pripojiť piecku. To zatiaľ nemôže, musí prísť odborník.
„Budeme žiť ako ľudia. Prídem sem so ženou,“ vraví 20-ročný mladík, ktorý má tri deti.
„Viete, štvrté je na ceste, musíme niekde byť. Tu je aj záchod, posteľ. Budem si to strážiť a postavím aj predzáhradku,“ vravel nám.
Nájomné byty demolujú
Na nákup mobilných domov si zobrala obec úver, a preto obyvatelia budú musieť platiť nájomné.
„Splátky úveru budú zahrnuté do nájomného. To nebude vysoké. Jeden dom nás vyjde na 4000 eur. Je to lacnejšia forma ubytovania ako výstavba sociálno-nájomných bytov. Dal by som na zváženie, či vôbec takéto byty stavať. V máji sme totiž odovzdali trinásť bytových jednotiek a za tri mesiace sú v dezolátnom stave. Som z toho zhrozený,“ vysvetľuje Beluscsák.
Podľa starostu, ak ľudia neplatia nájom, sú deložovaní. Problém však je, že ak si splátky uhrádzajú, bývajú tam napriek tomu, že domy demolujú.
„Žiaľ, škodu je od nich ťažké vymôcť, sú nezamestnaní, žijú zo sociálnych dávok a obec na to dopláca. Robili sme nedávno kontrolu stavu vodomerov, a z 37 bytov až v ôsmich prípadoch boli prepichnuté. Preto, aby potom vo februári mohli pýtať od obce preplatky za vodu. Tie však nedostanú, škodu rozrátame a budeme ju vymáhať cez inštitút osobitného príjemcu.“
Foto k článku: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári