Ľudia na Furči mali šou. Megažeriav vykladal na vežiak drevenice. Statik to radšej nechcel vidieť.
KOŠICE. Tri staré zrubové drevené stodoly z Párnice a Liptovskej Tepličky vyložil včera na 13-poschodový panelák na Lidickom námestí 1 jeden z najväčších žeriavov na Slovensku s asi 70-metrovým ramenom.
Ide o projekt umelca Tomáša Džadoňa „Pamätník ľudovej architektúry“ v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.
Statik šiel radšej prečStodoly s konštrukciou vážia vyše 40 ton. Statik to vymyslel tak, že drevenice sú posadené na oceľových rámoch. Tie uchytili reťazami, na ktorých ich dvíhal žeriav.
Spolu 30 metrových stojok, nožičky rámu, potom na bloku ukotvili cez strešný plášť do nosných stien. Pamätník stojí na 30 nohách 40 cm nad úrovňou strechy. Tá to podľa statika zvládne.
Včera tam však nebol. Ráno vraj len dal podpis a radšej šiel preč.
„Haha, nechcel tu byť a vidieť to, ani mu nemáme volať. Že sa príde pozrieť, až keď to bude,“ prezradil Džadoň. „Ale hlavné je, že máme jeho podpis (úsmev).“
Hotové manévre sledovali zvedavci z ulice, okien či balkónov. „Špiritizovali“, či blok nespadne, či strecha vydrží, či drevenice košické vetry nesfúknu, aj či do nich neudrie blesk (bleskozvody majú).
Ministerstvo kultúry dalo grant 38 530 eur, čo bolo 70 % rozpočtu, zvyšok vyzbieral autor.
„V dnešnej dobe to sú vyhodené peniaze a celé je to chobotina,“ filozofovali miestni.
„Práve také diela sú na svete najväčšími raritami, robia reklamu, ľudia k nim chodia a divia sa,“ vravel iný.
Džadoň si už na reakcie zvykol: „Jedni nadávajú, druhí sa tešia, ale viac mám pozitívnych ohlasov.“
V obrazoch: Na košickom paneláku vyrástli drevenice
Pozrite si fotogalériu >>
Do strechy 30 dierOproti pôvodnému projektu, keď stodoly mali byť na streche len posadené, bez pevného spojenia, došlo k zmene - do zrekonštruovanej zateplenej strechy museli robiť 30 dier veľkých 50 x 50 cm.
„Až sondou sa zistilo, že strecha je dvojplášťová a medzi plafónom posledného bytu a horným plášťom strechy, ktorý nie je nosný, je dutina 20 cm. Jediným riešením bolo prepichnúť horný plášť a posadiť celú váhu stodôl na nosný systém. Keď nastal tento problém, myslel som, že končíme...“
Umelec dodal, že aj na to obyvatelia nakoniec dali súhlas, miesta okolo dier zaizolujú, aby nepretekalo, a ak pôjdu stodoly preč, opravia to. Stavbu povolili ako dočasnú na 2 roky, no autor prezradil, že by bol rád, ak by sa predsa dohodli, že to tam ostane navždy.
Drevenice doviezli kamióny rozložené, vyše mesiaca ich na parkovisku montovali, strechy s prízemím spájali až na vežiaku. Strecha má asi 400 metrov štvorcových, drevenice sú na necelej polovici. Hrebeň najvyššej je asi 40 metrov nad zemou.
Pamätník odhalia dnesPodľa Džadoňa ide o najväčšiu sochu v Košiciach, len podstavec – panelák má 35 metrov. Pamätník symbolizuje kontrast starého s novým, tradičná zrubová architektúra vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré je jej protipólom.
Lidické námestie 1 vybrali, lebo blok je viditeľný i z diaľky, keďže na strechu návštevníci chodiť nebudú. Dielo slávnostne pre verejnosť odhalia dnes o 16.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári