Ak chytia vášho miláčika bez čipu, výška pokuty sa môže vyšplhať až do 370 eur.
KOŠICE. Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti vyplýva povinnosť pre majiteľa prísť so svojím zvieracím miláčikom k veterinárovi. Košičania mohli svojich psov začipovať aj na rôznych akciách. Vo výbehu pre psy na Jantárovej ulici sa uskutočnila jedna z posledných vo štvrtok.
„Posledný týždeň je tých čipovaní viac ako dosť. Dnes mám už nad 15 zavedených čipov,“ informoval nás v pondelok MVDr. Martin Kral na súkromnej veterinárnej ambulancii v mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov.
Názory na čipovanie zvierat sú rôzne
„Nie som spokojná s týmto nariadením. Kto chce psíka vyhodiť, tak ho vyhodí tak či tak. Nemyslím si, že to pomôže pri nájdení strateného psíka,“ prezradila pani Mária pri čakaní na začipovanie svojej sučky Sisi.
„Nedávno pri prechádzke na Aničke som zbadala, ako z jedného terénneho vozidla vyhodili psíka. Okamžite som si ho zobrala domov. Dnes ho tiež prinesiem začipovať.“
Romana Šerfelová, presedníčka OZ Únie vzájomnej pomoci psov a ľudí hovorí, že zatiaľ nezaznamenali zvýšený výskyt vyhodených psov.
„Rátame však s tým, že z dôvodu povinného čipovania pribudnú v priebehu októbra. Na jednej strane je to správne, lebo je možné nájsť strateného alebo odcudzeného psíka. Avšak majiteľ, ktorý chce psíka vyhodiť, tak nemá problém mu čip vyrezať. Nie je to dotiahnutá záležitosť. Nie sú dané orgány, ktoré budú kontrolovať to, či zviera je alebo nie je začipované.“
Ceny za čipovanie sú rozdielne
Cena čipovania domácich miláčikov v Košiciach sa pohybuje od 11 do 25 eur. Čítať údaje z mikročipov budú čítacie zariadenia.
Čítačku mikročipov majú veterinárni lekári, útulky a karanténne stanice pre zvieratá a sú povinné ihneď po príchode zvieraťa zistiť jeho označenie mikročipom, prípadne kontaktovať majiteľa.
Každé zviera označené čipom je vedené v centrálnom registri spoločenských zvierat.
Autor: Maroš Čuban
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári