V Košiciach dlhé roky pôsobil gang, ktorý vyrábal falošné doklady.
KOŠICE. Začiatkom roka 2012 objavila polícia najmä v Košiciach viacero falošných dokladov. Išlo najmä o občianske a vodičské preukazy (ružové). Operatívnou činnosťou sa podarilo odhaliť nielen výrobcu falzifikátov, ale aj ľudí v pozadí, ktorí prijímali a vybavovali objednávky.
Zo zločinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, uzávery a znaku bolo obvinených päť ľudí. Časť z nich strávila niekoľko mesiacov vo väzbe. Keďže traja vinu popierajú, dokazovanie v ich prípade ešte pokračuje.
Dvaja z obvinených sa priznali a súd už schválil dohodu o vine a treste.
Všetko priznala
Jedinou ženou medzi obvinenými bola Silvia J. (46) z Moldavy nad Bodvou. Práve ona bola autorkou všetkých falzifikátov. S požiadavkou na ich výrobu prišiel Dušan B., u ktorého kedysi pracovala ako sekretárka. Vedel o nej totiž, že disponuje príslušnou technikou a výborne ovláda prácu s počítačmi.
„V roku 2006 ma oslovil s požiadavkou vyrobiť falošné rodné listy. Doniesol asi 100 čistých a ja som na nich vytlačila falošnú pečiatku so štátnym znakom. V roku 2007 potreboval pre nejakých nemeckých Rusov zabezpečiť vodičské preukazy. Vyrábala som ich postupne, spolu asi 50 kusov. Za každý som dostala 100 eur,“ vypovedala Silvia. Prácu vzala kvôli finančnej tiesni.
V roku 2008 presťahovala svoju techniku do podnikateľského centra na Pražskej 4 (do sídla firmy Dušana B.).
Odvtedy sa aktivity Silvie rozšírili na výrobu falošných výpisov z registra trestov, občianskych preukazov a preukazov poistenca.
Falšovala aj rozsudky súdov, vysvedčenia o maturitnej skúške, výplatné pásky, potvrdenia o príjme či pokladničné bločky na vysoké sumy.
„Ochranné prvky mi dodával Dušan, podklady som dostávala e–mailom alebo osobne. Hotové doklady som Dušanovi odovzdávala obvykle v OC Galéria,“ vysvetlila Silvia.
Väčšina dokladov bola určená cudzincom albánskej národnosti, ale objavili sa aj rusky, nemecky či turecky znejúce mená.
Iba sprostredkovateľ
Druhým, kto sa rozhodol spolupracovať s políciou, bol Košičan Martin B. (51). Z jeho priznania vyplynulo, že figuroval ako sprostredkovateľ medzi ďalším obvineným a Dušanom B. Preberal obálky s údajmi a späť dodával hotové falošné doklady.
K tejto práci ho údajne motivovala zlá finančná situácia, keďže poberá iba 62 eur sociálnych dávok. Za každý doklad dostal 20 alebo 30 eur.
Dostali „podmienky“
Keďže priznania Silvie a Martina pomohli polícii v objasnení trestnej činnosti, prokurátor súhlasil s uzavretím dohody o vine a treste. Okresný súd Košice II ju schválil, takže autorka falzifikátov aj sprostredkovateľ dostali „podmienku“ 3 roky s probačným dohľadom na 3 roky.
Obaja majú zákaz stretávať sa s ostatnými obvinenými (DušanomB., Františkom Š. a Fahrudinom A.).
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári