Hrobové miesta, ktoré nemajú vyrovnané podžnosti, zrušila a ponúka novým záujemcom.
KOŠICE. Vlani v tomto čase urobila spoločnosť Rekviem, spravujúca košické cintoríny, ďalší krok v snahe znížiť počet neplatičov.
Na hroby, ktoré nemali uhradené poplatky za hrobové miesta, vylepila žlté nálepky s výstražným textom. Pozostalých, ktorí v októbri navštevujú cintoríny v hojnejšom počte, tak chcela upozorniť, aby vyrovnali svoje dlhy.
Prešiel rok a približne o mesiac sú tu Dušičky zas. Košické cintoríny sa opäť chystajú navštíviť aj takí návštevníci, ktorí na to počas roka nemajú čas.
Zaujímalo nás preto, či vlaňajšia nálepková akcia na verejnom cintoríne, Cintoríne sv. Rozálie a v krematóriu priniesla želaný efekt.
Nepomohli ani výzvy
„Vylepovaním nálepiek sme chceli podnájomcom oznámiť, že nemajú zaplatené nájomné a zároveň docieliť, aby si splnili zákonom danú povinnosť uzatvoriť podnájomné zmluvy. Neprinieslo to však želaný efekt, spätná väzba bola minimálna,“ priznal konateľ firmy Karol Kačmáry.
Rekviem sa preto rozhodla posielať výzvy na zaplatenie nájomného poštou.
Ani tento spôsob však nebol účinný, lebo asi polovica potenciálnych podnájomcov hrobových miest dodnes neoznámila zmenu adresy. Upozornenia sa preto vracali ako nedoručiteľné.
„Vyčerpali sme všetky nástroje pre zachovanie hrobových miest. Tie, za ktoré nie je zaplatené nájomné a nie je uzatvorená podnájomná zmluva, sú preto definitívne zrušené. Samozrejme, iba administratívne, nie fyzicky. Nech si teraz niekto nemyslí, že na zrušené miesto príde bager a rozryje ho. V zmysle zákona je však nájomca povinný uvoľniť hrobové miesto a na vlastné náklady odstrániť z hrobového miesta príslušenstvo hrobu v zákonom stanovenej lehote. Ak ho v tejto lehote neodstráni, príslušenstvo hrobu sa považuje za opustenú vec. Ak niekto prejaví záujem o nové hrobové miesto, jedna z ponúk môže byť aj miesto po zrušenom hrobe,“ vysvetlil Kačmáry.
Tridsať percent sú neplatiči
Vlani bolo na verejnom cintoríne bez nájomnej zmluvy okolo 9–tisíc z celkového počtu 30–tisíc hrobových miest.
Na Rozálii 640 z 3 200 miest a v krematóriu 300 z 3 200 miest. Za rok sa podiel neplatičov zvýšil a príjem z nájomného klesol.
„Neexistuje žiadny zákonný nástroj, ktorý by neplatiča donútil zaplatiť nájomné. Je prirodzené, že nikoho nemožno prinútiť, aby sa o hrobové miesto proti svojej vôli staral a zaplatil nájomné, ak nechce,“ konštatuje K. Kačmáry.
Spoločnosť Rekviem v minulosti viackrát informovala verejnosť, že na verejnom cintoríne je nedostatok hrobových miest. V súčasnosti sa aj posledné voľné plochy zapĺňajú.
Technicky vzaté, keď sa minú, nových nebožtíkov bude možné pochovávať do hrobov po neplatičoch. Keďže za takmer 30 percent hrobových miest nie je zaplatené nájomné, zdá sa, že je voľných miest dosť.
„Podľa prieskumov verejnej mienky, ktoré z času na čas realizujeme, sa dozvedáme, že tento spôsob využitia miesta po neplatičoch nevyhovuje každému. Väčšina respondentov totiž nesúhlasí s pochovávaním do hrobov, kde už bol niekto pochovaný. Dôvody na nesúhlas, alebo odpor majú etický, morálny aj hygienický charakter,“ priznáva K. Kačmáry.
Nové zmluvy sú dlhšie
Podnájomcovia hrobových miest, ktorí majú zmluvy dlhodobo v poriadku, môžu ich predlžovať o rok, dva či o 10.
Komu však zmluvný vzťah z akéhokoľvek dôvodu zanikol, novú zmluvu musí v zmysle prevádzkového poriadku pohrebiska, schváleného mestským zastupiteľstvom v roku 2006, uzavrieť na oveľa dlhšie obdobie.
Napríklad na verejnom cintoríne a Rozálii za klasický hrob na 20 rokov (351, resp. 478 eur), pri urnovom v urnovom háji na 25 rokov (383 eur).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári