KOŠICE. Hoci sa zima ešte len blíži, hasiči za posledné dni už hasili štyri požiare súvisiace s komínmi. Keď prituhne, situácia sa dramaticky zhorší.
Počas vlaňajšej vykurovacej sezóny tak horelo 33 objektov, dokonca aj strecha jednej reštaurácie v Krásnej. Išlo o novostavbu, kde pri budovaní komína zamurovali drevený trám idúci naprieč. Zhorela takmer celá strecha. Celkovo sa škody pohybovali v státisícoch eur.
„Medzi najčastejšie príčiny týchto požiarov patria zamurované trámy a sadze. V ohrození sú strechy a ľudské životy,“ hovorí okresný šéf hasičov Jozef Bodnár.
Najväčšie riziko požiarov hrozí v obciach na okolí, keďže v Košiciach má väčšina budov centrálne vykurovanie. Napriek tomu je v meste okolo 45-tisíc komínov a hasiči netušia, či sú všetky pravidelne čistené.
„Komíny je nutné čistiť v pravidelných intervaloch. Pri kolaudácii domu musí prebehnúť aj skúška komína. Potom sa termíny odlišujú podľa výkonu spotrebičov a druhu paliva. Je zarážajúce, že ešte aj dnes, keď platia prísne normy, sa stretávame s konštrukčnými nedostatkami nových komínov. Žiaľ, až po požiaroch,“ vysvetľuje Bodnár.
Kontrolovať majú aj obce
Veľa ľudí netuší, čo má v komíne. Kúpia si chalupu a zakúria. Samozrejme, bez prezretia a vyčistenia kominárom.
Pritom u chát má byť čistenie robené raz za dva roky. Ľudia však chcú ušetriť pár eur a keď je neskoro, lamentujú. Pokiaľ však nemajú potvrdenie od kominára, poisťovňa im nemusí preplatiť škodu. Povinnosti fyzických osôb hasiči kontrolovať nemôžu, tam však dôležitú úlohu zohrávajú obce.
„My kontrolujeme firmy, kde môžeme uložiť aj pokuty. V obciach to majú na starosti obecné úrady. Starosta vymenuje kontrolnú skupinu, ktorá zisťuje, či ľudia komín vyčistili. Ak nie, môže im nariadiť odstránenie problému. V prípade, že sa tak nestane, dokonca zakázať používanie komína, ktorý by ohrozil nielen dotknutý objekt, ale aj stavby navôkol.“
Ak dôjde k nedokonalému horeniu a komín neodvádza splodiny, hrozí dokonca otrava kysličníkom uhoľnatým. Ide o plyn, ktorý je ťažší ako vzduch a klesá k zemi.
Nebezpečný je preto, lebo nemá farbu ani zápach. V minulosti už došlo k viacerým podobným prípadom. Preto hasiči žiadajú ľudí, aby komíny dali vyčistiť.
„Pri kúrení plynom by sa mal komín čistiť raz ročne, pri tuhom palive každé štyri mesiace.“
Navyše, ak vznikne požiar v dôsledku sadzí, hasiči môžu udeliť v priestupkovom konaní pokutu do výšky 331 eur. Ide však už len o následok požiaru a navýšenie vzniknutej škody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári