Materská spoločnosť košických železiarní - americký koncern U.S. Steel má podľa zámorských médií a analytikov finančné problémy. Tie môžu vyústiť až do možnosti predaja ziskových železiarní, o ktorom sa špekulovalo už koncom minulého roka.
KOŠICE. Predaj sa vtedy nerealizoval z toho dôvodu, že spoločnosť Metinvest ukrajinského multimiliardára Rinada Achmetova chcela za železiarne zaplatiť len 600 miliónov dolárov (aktuálny kurz 1 euro = 1,35 USD – pozn. red.) namiesto očakávanej miliardy USD.
Následne vláda rokovala s U.S. Steelom a v Memorande sa dohodli na minimálne 5–ročnom zotrvaní v Košiciach.
Ak by si to Američania rozmysleli a ešte predtým predajú železiarne alebo ich časť, zaplatí pittsburský koncern do štátneho rozpočtu zmluvnú pokutu v prepočte okolo 44,3 milióna eur.
Predajom železiarní by U.S. Steel mohol znížiť svoje obrovské dlhy.
Investičný server fool.com odhaduje, že celkový dlh korporácie sa momentálne pohybuje na úrovni 3,9 miliardy dolárov, pričom jeho trhová hodnota nepresahuje 3 miliardy USD.
Akcie klesli od roku 2008 až 8,5–násobne
Dvanásty najväčší svetový výrobca ocele dosiahol naposledy zisk v roku 2008, odvtedy je len v červených číslach.
Pre porovnanie, jeden z ich najväčších konkurentov v USA – spoločnosť Nucor – dosahuje pri kumulovanom dlhu 3,4 miliardy dolárov trhovú kapitalizáciu takmer 16 miliárd USD.
Akcie U.S. Stelu síce za posledný mesiac mierne vzrástli na hodnotu takmer 22 dolárov, avšak ešte v roku 2008 sa dali kúpiť 8,5-násobne drahšie a ešte aj pred niečo vyše 2,5 rokmi stáli trikrát toľko, čo dnes.
Podľa staronového prezidenta košického závodu U.S. Steel Georga Babcoka však má táto skutočnosť na železiarne minimálny vplyv, pričom zlepšenie finančnej situácie očakáva pod vedením nového prezidenta spoločnosti Maria Longhiho.
Omnoho väčšie hrozby pre finančnú stabilitu „VSŽ“ podľa neho hrozia kvôli smerniciam a reguláciám zo strany EÚ.
Regulácie Európskej únie ohrozujú pracovné miesta, hovorí okrem iného v rozsiahlom rozhovore prezident U. S. Steel Košice George Babcoke.
Prečítajte si celý rozhovor >>
U. S. Steel dopláca na nevydarené investície
Materská spoločnosť sa borí aj s neúspešnou akvizíciou kanadskej oceliarne Stelco za 1,1 miliardy USD, analytici spochybňujú aj masívne miliardové investície do výstavby novej koksárne v ich závodoch Gary Works v štáte Indiana a Clairton Works v Pennsylvánii.
Ďalšiu miliardu dolárov mala od roku 2007 až do súčasnosti stáť implementácia softvérového projektu ERP (plánovanie podnikových zdrojov), ktorý mal zlepšiť finančnú výkonnosť firmy.
Väčšina spoločností, ktorá tento softvér využíva, pritom priznala, že bol drahší a pomalší, pričom im nepriniesol očakávané výsledky.
Pre miliardový ERP softvér padali hlavy
Exprezident košických železiarní a viceprezident korporácie David Lohr, ktorý bol za tento projekt zodpovedný, odíde koncom roka do dôchodku.
K rovnakému dátumu úplne končí v spoločnosti aj jej dlhoročný bývalý prezident so slovenskými koreňmi John P. Surma, ktorému ešte minulý rok aj napriek strate U.S. Steel vyplatil 11,1 milióna USD.
Ten už predtým pripustil, že náklady na ERP softvér môžu dosahovať až niekoľko stoviek miliónov dolárov, pričom jeho úplnú funkčnosť predpovedal až na rok 2016.
U.S. Steel síce oproti konkurentom ťaží z vlastníctva železorudných baní (ich prínos by mal podľa analytika Paula Bradforda byť minimálne 100 USD/tonu), avšak túto výhodu výrazne skresávajú vyššie náklady na prevádzku ich závodov v porovnaní s jej odborovo neorganizovanými oceliarskymi konkurentmi.
Podľa denníka Wall Street Journal, napríklad mzdy pracovníkov Pro-Tec Coating Company pri Detroite sú 20 USD/hodinu (nemajú tam odbory), oproti 20-27 USD/hod., ktoré dostávajú zamestnavci v závode Gary Works, kde majú silnú pozíciu odbory.
Pre porovnanie, priemerná mzda v Košiciach je v prepočte na doláre cca 11 USD/hod.
Takisto sa ako veľkým problém ukazujú záväzky spojené s vlastnými penzijnými fondami, ktoré musí vyplácať zamestnancom predčasne idúcim do dôchodku.
Deficit týchto fondov ku koncu roka predstavoval 2,7 miliardy USD, čo je sedemnásobne viac, ako to bolo v roku 2004 po príchode exprezidenta Surmu.
Nový prezident Longhi musí oživiť celý U. S. Steel
Podľa analytika Johna Tumazosa U.S. Steel nebude môcť dosiahnuť trvalý zisk, pokiaľ dopyt po oceli v Amerike nestúpne o 10 percent, výrobná kapacita spoločnosti neklesne o 10 percent alebo nedôjde ku kombinácii týchto možností.
Nový prezident spoločnosti Mario Longhi, ktorý do U.S. Steelu prišiel zo spoločnosti Alcoa, bude mať podľa denníka Pittsburg Post-Gazette neľahkú úlohu znovuoživiť spoločnosť, na ktorú nepriaznivo dolieha celosvetový nadbytok ocele, narastajúce náklady spojené s predčasným odchodom zamestnancov do dôchodku a veľké množstvo starých závodov, ktoré nevedia generovať zisky.
Analytici nie sú do budúcnosti veľkí optimisti
Spoločnosť oznámila stratu 78 miliónov USD dolárov za druhý štvrťrok 2013, pričom nepriaznivé čísla sa očakávajú aj v zatiaľ nezverejnených výsledkoch za tretí štvrťrok.
Analytici nie sú prílišní optimisti ani do budúcnosti.
Investičný portál trefis.com predpokladá ďalší pokles ceny akcií U.S. Steelu na 18 USD/akciu.
Okrem vyššie spomínaných rizík dáva do pozornosti najmä rastúci dovoz ocele z ázijských krajín a Ukrajiny na americký kontinent, obrovský prebytok výrobných kapacít spôsobujúcich pokles ceny ocele ako aj nové štandardy, ktoré musia spĺňať novovyrobená autá v USA.
Tie vyžadujú nižšiu spotrebu paliva, čo možno dosiahnuť napríklad aj nahradením oceľových častí áut hliníkovými.
Zdroje:
http://www.post-gazette.com/stories/business/news/can-pricey-software-streamline-us-steel-687957/
http://www.post-gazette.com/stories/business/news/can-us-steel-stage-comeback-700640/
http://www.trefis.com/stock/x/articles/204682/u-s-steel-challenges-and-future-part-i/2013-09-27
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári