Dekan možno vezme študentov na svoju chatu s CE.ZA.AR–om.
KOŠICE. Architektonické ceny CE.ZA.AR 2013 získal i Košický hrad a chata v Nižnom Klátove. Ocenenia Slovenskej komory architektov rozdali vo štvrtok.
Chata triumfovala rozhodnutím poroty v kategórii rodinné domy. Hrad, nominovaný medzi exteriérmi, zvíťazil v internetovom hlasovaní o cenu verejnosti spomedzi všetkých kategórií.
Chata dekana fakulty umení
Rekreačnú chatu projektovali Michal Mihaľák a dekan fakulty umení Technickej univerzity Ján Kánocz, ktorému chata patrí.
„Je pri lese, cez pozemok tečie potok, stavbu sme citlivo vsadili do svahu a prírody,“ opisuje Kanócz. Už 20 rokov sa venuje dreveným konštrukciám, aj o nich učí, teóriu tak chcel pretaviť do praxe.
Zo všetkých miestností sa dá vyjsť na terasu. Tá lemuje chatu z troch strán, čo aj s veľkými oknami umocňuje kontakt s prírodou.
„Je to vlastne moderný drevený zrub, ekologický, so zelenou strechou. Nosné prvky sú z masívu, na rozdiel od bežných sendvičových drevostavieb. Naprojektovali sme ho ako dom na letný relax, bývame v ňom zhruba od mája do októbra, ale máme tam aj krb.“
Nevylúčil, že na chatu vezme aj študentov v rámci výjazdovej prednášky a rád pozve i kolegov.
Mimochodom, Kanócz je otcom známej herečky Zuzany Kanócz, ktorá svojmu partnerovi, hercovi Jurajovi Lojovi nedávno porodila chlapčeka Lucasa.
U dedka na chate ešte nebol, takže keď sa na ňu prvýkrát dostane, to už bude ovenčená CE.ZA.AR-om. Ján Kanócz napríklad v minulosti navrhol aj nosnú konštrukciu Steel Arény.
Na skrytý hrad prilákali ľudí
Ďalším košickým architektom Jánovi Sekanovi, Richardovi Krajčimu a Branislavovi Ivanovi, ktorí projektovali revitalizáciu hradu na vrchu Hradová, vynieslo internetové hlasovanie cenu verejnosti. Majú najviac hlasov zo 17 nominácií spomedzi 77 prihlásených diel.
Autori opísali, že vytvorili oddychový a zábavný priestor v prírode, ale stále na území mesta, a preniesli kultúrne akcie do netradičnej typológie lesného divadla.
„Sme radi, že hrad sa dostáva do povedomia ľudí a stáva sa obľúbeným výletným miestom. Doteraz bol skrytý v lese, no s rozlohou 6,5 hektára to mal byť, ak by ho kedysi dostavali, jeden z najrozsiahlejších na Slovensku,“ vraví Sekan.
Dostavať hrad im nenapadlo
Žartom dodáva, že im ani nenapadlo stredoveký hrad dostavať: „To by bol lacný cirkus. Zvolili sme formu abstrakcie – čo najjednoduchšími prostriedkami dosiahnuť čo najväčší efekt a navodiť pocit návštevníka, aby si vedel predstaviť, že je na hrade, kadiaľ viedli hradby, kde bola veža, atď.“
Revitalizácia v rámci projektu mesta kultúry stála 1,2 milióna eur najmä z eurofondov, vybudovali hradnú scénu, javisko, hľadisko, režisérsku kabínu, lávky, chodníky, vyhliadku s ďalekohľadom, návštevnícke centrum, detské ihrisko, WC či osvetlenie.
V minulosti sa Sekan projekčne podieľal i na rekonštrukcii budovy na Námestí Maratónu mieru, kde sídli úrad župy.
Nová vyhliadka z hradu. Blízko je aj vyhliadková veža. Foto: J. Sekan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári