KOŠICE. Univerzitná nemocnica L. Pasteura začína s modernou liečbou najmä pre pacientov s ochorením kostnej drene a obličiek.
Špeciálny prístroj, krvinkový separátor, im prefiltruje chorú krv. Terapiu medzi prvými podstúpil 56-ročný Karol Danko.
Desaťročie trpí onkologickým ochorením kostnej drene, v ktorej sa tvoria choré červené krvinky.
„Laicky povedané, mám veľmi hustú krv, preto mi ju musia prečistiť. Spočiatku som nemal vážne zdravotné ťažkosti. Teraz sa mi pre chorobu dvojnásobne zväčšila slezina, organizmus sa už asi po desiatich rokoch unavil a lieky dostatočne nezaberajú .“
Doteraz Košičan chodieval na takzvanú venepunkciu, počas ktorej mu zo žily odobrali pol litra krvi. Na terapiu chodieval raz či dva razy mesačne. Karolovi teraz svitla nová nádej. Univerzitná nemocnica začala liečiť pacientov aferézou. Je to liečebný postup, pri ktorom sa krvinkovým separátorom odstraňujú škodlivé časti krvi alebo plazmy.
Znižuje riziko
Samotný výkon trvá od 20 minút a v niektorých prípadoch aj 4 hodiny. Pacient sedí v kresle a separátor mu medzitým prefiltruje krv. Dva separátory sú umiestnené na klinike hematológie a onkohematológie. Podľa doktorky Ivany Tresovej využitie aferézy môže najmä pri onkohematologických pacientoch okamžite znížiť riziko ohrozenia života.
Liečbu môžu využívať pacienti z Košického i Prešovského kraja. Separácie sú určené pre hospitalizovaných i ambulantných pacientov. Plne ich hradia zdravotné poisťovne.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári