KOŠICE. Košická oceliareň plánuje za približne 80 miliónov eur vo svojom divíznom závode Energetika zmodernizovať a rekonštruovať tri uhoľné kotly, ktoré budú spĺňať nové emisné limity.
Firma chce touto investíciou zabezpečiť výrobu pary pre technologické účely spaľovaním energetického uhlia v novom granulačnom kotle. Výkon nového kotla by sa mal pohybovať na úrovni 208 megawattov. Firma už predložila svoj investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
V súčasnosti firma vo svojom divíznom závode Energetika prevádzkuje tri plynové kotly a taktiež tri uhoľné.
Práve uhoľné kotly, ktoré spaľujú aj hutnícke plyny a to až do 30 % svojho výkonu, už od roku 2016 nebudú spĺňať nové emisné limity stanovené pre veľké zdroje znečisťovania.
V rámci investičného projektu chce preto oceliareň parný výkon vyrobený z uhoľného paliva nahradiť novým zdrojom pary s vyššou efektivitou prevádzkovania.
Po realizácii projektu tak budú kotly v oceliarenskom závode spĺňať nové emisné limity a zníži sa absolútne množstvo vypúšťaných znečisťujúcich látok do ovzdušia.
S realizáciou projektu by mala oceliareň začať v budúcom roku. Ukončenie je naplánované o rok neskôr.
Novela zákona by mala oceliarňam pomôcť
Košickú oceliareň by mal onedlho potešiť parlament. Ten by totiž mal na svojej nadchádzajúcej schôdzi definitívne schváliť novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií.
Tá okrem iného zavádza do praxe podporu pre takzvané preferované palivo. Ide o plyn vznikajúci pri hutníckej výrobe, ktorý sa zaraďuje medzi druhotný energetický zdroj.
Po novom sa tak finančnej podpory dočkajú aj energetické zariadenia s výkonom nad 125 megawattov pri podmienke spaľovania 30-percentného podielu plynu vznikajúceho ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese ako druhotný energetický zdroj.
Novelu zákona sa zaviazala prijať vláda aj v memorande, ktoré podpísala s košickou hutníckou firmou U.S. Steel po vyjednávaní o zotrvaní jej americkej materskej spoločnosti na Slovensku.
Opoziční poslanci hovoria o dare 225 miliónov eur
To sa nepáči najmä opozičným poslancom. Tí tvrdia, že prijatím novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov získa košická oceliareň za podporu plynu vznikajúceho pri hutníckej výrobe počas pätnástich rokov "dar" vo výške 225 miliónov eur.
U.S. Steel Košice
Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000.
V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.
Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov.
Spolu zamestnáva približne 11-tisíc pracovníkov.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári