Ekonomickejšie aj ekologickejšie by bolo, ak by mestská časť s nami komunikovala elektronicky, tvrdia južanskí poslanci. Žiadajú aj vlastné e–mailové schránky.
KOŠICE. Kopy papiera, ktoré dostávajú pred miestnym zastupiteľstvom poslanci Juhu im už pomaly prerastajú cez hlavu. Materiály na zastupiteľstvo už tvoria hrubú kôpku.
„Tieto veci sa nám len hromadia. Navrhujem, aby úrad zriadil jeden malý kontajner z umelej hmoty a po zasadnutiach, kto nechce ďalej pracovať s materiálmi, nech ich dá do toho kontajnera. A potom, nech s tým úrad narába tak, ako sa s odpadom má narábať,“ vystúpil na ostatnom rokovaní miestneho zastupiteľstva poslanec František Ujlaki (SMK).
Jeho kolega Martin Sopko (KDH) ho doplnil. „Ja by som to trocha zmodernizoval. Celá komunikácia medzi úradom, poslancom, ale aj občanmi by mala byť vedená čo najviac elektronicky. Aj materiály na zastupiteľstvo by mali byť v elektronickej podobe. Ušetrí sa papier aj toner.“
Povinnosť zverejňovať tieto informácie na webe majú len mestá. Mestské časti by tieto informácie mali zverejňovať, ale zákon nevyžaduje, aby to bolo elektronicky na internetovej stránke.
„Mali by však byť zverejnené napríklad na informačnej tabuli, ktorá je verejne prístupná. Ak má mestská časť vlastnú webovú stránku, bolo by vhodné, aby tieto informácie zverejnila aj takýmto spôsobom,“ vysvetľuje Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play.
Kontakt je možný aj teraz
Poslanec Sopko ďalej navrhol, aby mal každý poslanec vlastnú pracovnú e–mailovú schránku.
„Mala by byť v tvare meno.priezvisko@kosicejuh.sk.“
Dnes je to tak, že tí poslanci, ktorí dali súhlas na zverejnenie súkromnej e–mailovej schránky, ju zverejnenú majú. Ostatní, a je ich väčšina, majú jednu spoločnú mailovú adresu.
„Mne sa to zdá trošku trápne. Každý by mal mať vlastnú schránku. Nevidím dnes v 21. storočí prekážku na to, aby sme takéto adresy mali zriadené. Sme verejní funkcionári a občania majú mať právo kontaktovať nás,“ doplnil Martin Sopko.
Starosta Jaroslav Hlinka (nezávislý) poslancom odpovedal, že úrad sa návrhmi bude zaoberať. Zároveň ale doplnil, že kontaktovať každého poslanca je možné aj teraz. Aj keď cez spoločnú schránku.
Aj ignorácia je signál
Juh je ale spomedzi košických veľkých mestských častí jediný, ktorý ešte nemá materiály na rokovania uložené na svojej webovej stránke.
S e–mailami poslancov je na tom rovnako sídlisko Terasa – buď majú poslanci súkromné schránky, alebo jednu pracovnú, spoločnú.
Kontakt na každého poslanca majú obyvatelia KVP, Severu, Starého Mesta aj Jazera. Na Sídlisku Ťahanovce majú uverejnené e–mailové adresy len tí, ktorí na to dali súhlas. Niektorí to vyriešili šalamúnsky – okrem súkromnej adresy si sami zriadili aj pracovnú, poslaneckú a tú zverejnili. Našli sa aj odvážlivci, ktorí zverejnili aj svoje telefónne číslo.
Najťažšie to majú občania na Furči. Žiaden z poslancov na stránke úradu nemá na seba zverejnený kontakt.
Rasťo Diovčoš potvrdzuje, že kontakty na seba poslanci zverejniť nemusia, ale mali by.
„Ak poslanci nesúhlasia so zverejnením kontaktu, dávajú tým výrazný signál obyvateľom, ktorých zastupujú o tom, ako vnímajú svoj mandát. Poslanci sú tiež povinní na požiadanie informovať o svojej činnosti. Bez toho, aby ich bolo možné kontaktovať, ťažko toto svoje právo využijú. Poslanci sa tak aj sami ochudobňujú o množstvo možných cenných podnetov a posilňovanie záujmu obyvateľov o veci verejné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári