Jediný obžalovaný v kauze pašeráckeho tunela pod slovensko-ukrajinskou hranicou zobral svoje odvolanie späť.
KOŠICE. Vlani v júli polícia vtrhla na oplotený pozemok medzi obcami Vyšné a Nižné Nemecké v okrese Sobrance. Mala poznatky, že sa tam dochádza kamión, využívaný na prevoz pašovaných cigariet.
Podozrenie sa nielenže potvrdilo, no pri prehliadke pozemku polícia objavila vstup do podzemného tunela. Preverovaním vyšlo najavo, že vyúsťuje v Užhorode.
Pri zákroku sa na pozemku nachádzal ťahač Iveco Stratis s návesom Gras GS24. V jeho interiéri, hlavne v umelo vytvorenej skrýši, policajti objavili 13 100 kartónov cigariet.
Keďže zjavne pochádzali z Ukrajiny, únikom na spotrebnej dani by Slovenskej republike vznikla škoda vyše 351–tisíc eur.
Jedinou osobou, ktorá sa v čase razie nachádzala na pozemku, bol Tomáš V. (59) z Bratislavy. Hoci sa pokúsil o útek, policajtom sa ho podarilo zadržať.
Rovnako tak aj vodiča kamiónu Štefana H. (38), ktorý obedoval na parkovisku v obci Nižné Nemecké. Obvinení boli obaja, no voči vodičovi bolo neskôr stíhanie zastavené.
Hlasy vo vysielačkeTomáš tvrdil, že pozemok, ktorý v roku 2008 kúpila jeho sestra, využíval na uskladnenie štrku a dreva a plánoval tam vybudovať kompostáreň.
V osudný deň vraj prišiel iba nakŕmiť strážnych psov a skontrolovať oplotenie, ktoré pred tým opravoval. O tuneli a pašovaných cigaretách vraj nič nevie.
Tvrdil, že je nevinný, lebo na kartónoch s cigaretami sa nenašli jeho odtlačky.
Na Okresnom súde v Michalovciach Tomáš vypovedať odmietol, slovo teda dostal colník, ktorý marcový záťah riadil.
Zaspomínal si, že keď ich obžalovaný zbadal, dal sa na útek a pri tom odhodil špeciálny kľúč, ktorým sa otváral úkryt v návese. Zastavili ho až varovné výstrely do vzduchu.
„Keď sme zvažovali, kde by mohli byť cigarety uskladnené, po odkrytí jednej z betónových kociek na nádvorí sme našli kanál. Bola v ňom nádoba s vodou, ale po jej odsunutí sme objavili podzemný priestor a potom aj tunel. Do rúk sa nám dostala aj vysielačka, v ktorej bolo počuť niekoho hovoriť po ukrajinsky,“ vypovedal colník.
Súd si ako svedka predvolal aj vodiča kamiónu, no veľa sa od neho nedozvedel. „Všetkého sa bojím a mám obavy,“ povedal a odoprel vypovedať.
Ako vyzeral tunel popod schengenskú hranicu
Pozrite si fotogalériu >>
„Nevinný“ priznal vinuSúd nemal o vine Bratislavčana, prechodne prihláseného v obci Borša, žiadne pochybnosti.
Za zločin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru mu vymeral tri roky s podmienečným odkladom na 4 roky.
Tomášovi zároveň uložil povinnosť zamestnať sa, alebo sa v skúšobnej dobe preukázateľne uchádzať o zamestnanie.
Hoci Tomáš po pojednávaní vyhlásil, že je nevinný a odvolal sa, časom si to rozmyslel.
V stredu na začiatku verejného zasadnutia krajského súdu senátu oznámil, že svoje odvolanie berie späť. Od dnešného dňa mu teda plynie 4-ročná podmienka.
Zistenia o tuneliOdhalenie tunela bolo výsledkom akcie Kriminálneho úradu finančnej správy a Policajného zboru. Prípad riešila špeciálna jednotka s názvom Daňová kobra.
Po odsunutí betónovej platne bol objavený tajný vstup do podzemných priestorov, odkiaľ bol výstup aj do jednej z unimobuniek. Z podzemnej miestnosti bol prístup do tunela s priemerom asi 1 meter.
Bol vybudovaný banskou technológiou, vybavený osvetlením a koľajovým vedením s vláčikom.
Meraním špeciálnou technikou bolo zistené, že tunel mal dĺžku 700 metrov, z toho 480 viedlo na slovenskej strane. Umiestnený bol v hĺbke 3 až 6 metrov. Vďaka technike sa podarilo identifikovať rodinný dom na ulici Záporožská v Užhorode, kde tunel vyúsťoval.
Podľa ministra vnútra R. Kaliňáka tunel fungoval minimálne rok a vyjadril obavy, že okrem tovaru sa ním pašovali aj ľudia, pravdepodobne migranti z Ázie.
Minister financií Peter Kažimír dodal, že počas prevádzky tunela mohlo dôjsť k úniku na spotrebnej dani z tabaku až 50 mil. eur.
rob
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári